Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 24 Rocznica Wyborów Czerwcowych

24 Rocznica Wyborów Czerwcowych

24 Rocznica Wyborów Czerwcowych

Czerwcowe wybory były kluczowym wydarzeniem zmiany ustrojowej w Polsce. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, które kompletnie przemeblowały scenę polityczną.

„Solidarność” zdobyła 35 % miejsc w Sejmie oraz rozbiła koalicję PRON. „Solidarność” zdobyła wszystkie możliwe mandaty w Parlamencie oprócz jednego w Senacie. Komitety obywatelskie „Solidarność” w całej Polsce wystawiły na jedno miejsce w Parlamencie po jednym kandydacie „s”, gdy PZPR wystawiał po kilku kandydatów na jedno miejsce przez co ich sylwetki stały się rozmyte i niejednoznaczne.

Na plakatach wyborczych kandydujący sfotografowali się z Lechem Wałęsą, dzięki czemu wyborcy mieli jasność na kogo oddadzą swój głos.

Wyniki wyborów zaskoczyły społeczeństwo, które bezwarunkowo poparło „solidarność” jednocześnie sprzeciwiając się nieudolnej polityce rządu, nietrafionym reformom oraz inflacji. Żadne z ugrupowań nie było na to przygotowane, ani PZPR, żeby oddać władzę ani „Solidarność” aby ją przejąć.

W lipcu 1989 roku „Gazeta Wyborcza” rzuciła hasło „Wasz prezydent nasz premier” . Ostatecznie 19 lipca 1989 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Wojciecha Jaruzelskiego prezydentem PRL. W sierpniu 1989 roku powstała koalicja OKP, SD i ZSL, 19 sierpnia powstał rząd, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki. 

Czerwcowe wybory były kluczowym wydarzeniem zmiany ustrojowej w Polsce. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, które kompletnie przemeblowały scenę polityczną. „Solidarność” zdobyła 35 % miejsc w Sejmie oraz rozbiła koalicję PRON. „Solidarność” zdobyła wszystkie możliwe mandaty w Parlamencie oprócz jednego w Senacie. Komitety obywatelskie „Solidarność” w całej Polsce wystawiły na jedno miejsce w Parlamencie po jednym kandydacie „s”, gdy PZPR wystawiał po kilku kandydatów na jedno miejsce przez co ich sylwetki stały się rozmyte i niejednoznaczne. Na plakatach wyborczych kandydujący sfotografowali się z Lechem Wałęsą, dzięki czemu wyborcy mieli jasność na kogo oddadzą swój głos. Wyniki wyborów zaskoczyły społeczeństwo, które bezwarunkowo poparło „solidarność” jednocześnie sprzeciwiając się nieudolnej polityce rządu, nietrafionym reformom oraz inflacji. Żadne z ugrupowań nie było na to przygotowane, ani PZPR, żeby oddać władzę ani „Solidarność” aby ją przejąć. W lipcu 1989 roku „Gazeta Wyborcza” rzuciła hasło „Wasz prezydent nasz premier” . Ostatecznie 19 lipca 1989 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Wojciecha Jaruzelskiego prezydentem PRL. W sierpniu 1989 roku powstała koalicja OKP, SD i ZSL, 19 sierpnia powstał rząd, na którego czele stanął Tadeusz Mazowiecki. 
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG