Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 29. Światowy Dzień Chorego

29. Światowy Dzień Chorego

29. Światowy Dzień Chorego

11 lutego bieżącego roku po raz 29. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku odbywa się pod hasłem „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”. Święto to ustanowił 13 maja 1992 r. papież św. Jan Paweł II w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Uchwalenie Dnia Chorego przez Ojca Świętego stało się wezwaniem dla całego Kościoła powszechnego, aby ten dzień poświęcić modlitwie, refleksji oraz, że  powinniśmy pamiętać o cierpiących, którzy potrzebują naszego wsparcia.

W swoim orędziu Papież Franciszek pisze, że „doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Jeszcze wyraźniejszym staje się fakt, iż jesteśmy stworzeniem i w sposób oczywisty odczuwamy naszą zależność od Boga. Gdy jesteśmy chorzy, niepewność, strach a niekiedy przerażenie przenikają bowiem nasze umysły i serca. Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności ani od naszego „zatroskania””.

Choroba ma zawsze oblicze, i to nie tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych.

W tym roku w parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ze względu na pandemię, nie będzie uroczystej mszy św. w dąbrowskim hospicjum oraz Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu namaszczenia dla osób chorych i w podeszłym wieku, jednak odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną będą możliwe.

 

Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz składają życzenia z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim osobom chorym oraz ich opiekunom:

W Światowy Dzień Chorego wszystkim chorym i dotkniętym cierpieniem
mieszkańcom powiatu dąbrowskiego oraz pacjentom
Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
Hospicjum im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej
i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska
składamy życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.
Życzymy również wytrwałości, nadziei i pogody ducha,
a także zrozumienia i opieki ze strony najbliższych.

Wszystkim pracownikom służby zdrowia i opiekunom osób chorych
składamy wyrazy uznania,
a także życzymy dużo siły w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi
oraz szczęścia w życiu osobistym i zawodowym.

11 lutego bieżącego roku po raz 29. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W tym roku odbywa się pod hasłem „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”. Święto to ustanowił 13 maja 1992 r. papież św. Jan Paweł II w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Uchwalenie Dnia Chorego przez Ojca Świętego stało się wezwaniem dla całego Kościoła powszechnego, aby ten dzień poświęcić modlitwie, refleksji oraz, że  powinniśmy pamiętać o cierpiących, którzy potrzebują naszego wsparcia. W swoim orędziu Papież Franciszek pisze, że „doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Jeszcze wyraźniejszym staje się fakt, iż jesteśmy stworzeniem i w sposób oczywisty odczuwamy naszą zależność od Boga. Gdy jesteśmy chorzy, niepewność, strach a niekiedy przerażenie przenikają bowiem nasze umysły i serca. Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności ani od naszego „zatroskania””. Choroba ma zawsze oblicze, i to nie tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych. W tym roku w parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ze względu na pandemię, nie będzie uroczystej mszy św. w dąbrowskim hospicjum oraz Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu namaszczenia dla osób chorych i w podeszłym wieku, jednak odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną będą możliwe. Pliki do pobrania Pobierz plik Orędzie Papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Chorego 2021 r..pdf   Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz składają życzenia z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim osobom chorym oraz ich opiekunom: W Światowy Dzień Chorego wszystkim chorym i dotkniętym cierpieniem mieszkańcom powiatu dąbrowskiego oraz pacjentom Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Hospicjum im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskieji Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska składamy życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Życzymy również wytrwałości, nadziei i pogody ducha, a także zrozumienia i opieki ze strony najbliższych. Wszystkim pracownikom służby zdrowia i opiekunom osób chorych składamy wyrazy uznania, a także życzymy dużo siły w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi oraz szczęścia w życiu osobistym i zawodowym.