Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 30 rocznica zamachu na Jana Pawła II

30 rocznica zamachu na Jana Pawła II

30 rocznica zamachu na Jana Pawła II

W dniu dzisiejszym - 13 maja br., mija 30 rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego dnia w 1981 roku o godzinie 17:17, na placu św. Piotra w Rzymie, podczas oficjalnej audiencji, turecki terrorysta Mehmet Ali Agca oddał 3 strzały, raniąc papieża w brzuch i rękę.
Data zamachu jest również rocznicą, w tym roku 94, objawień fatimskich.
W treści 3 tajemnicy fatimskiej, można znaleźć zapowiedź tragicznych wydarzenie z 13 maja 1981 roku, nawiązujących do zamachu na Jana Pawła II.

W 1917 r., na rok przed zakończeniem I wojny światowej troje portugalskich dzieci – pasterzy z parafii Fatima: Hiacynta ( 7lat), Franciszek (9lat) oraz Łucja (10 lat) zostało wybranych do przekazania 3 tajemnic zwiastujących wydarzenia wojen i kataklizmów na świecie.
Było to najbardziej znane orędzie maryjne skierowane do całej ludzkości, wzywające świat do nawrócenia się i modlitwy. Treść objawień została oficjalnie uznana przez Kościół Katolicki w 1930 roku.

W objawieniach z Fatimy wpisana została wizja biskupa w bieli, który podążając z trudem ku krzyżowi miedzy ciałami męczenników, pada jak martwy pod kulami z broni palnej.

Choć od 13 maja 1981 roku minęło 30 lat okoliczności i przyczyny zamachu nadal pozostają niewyjaśnione.
Ślady zlecenia zabicia Jana Pawła II prowadzą do Sofii. Jednak podejrzewa się, że idea zamachu zrodziła się w Moskwie, gdyż Sowietom zależało na zabiciu Papieża.

Katowicki oddział IPN-u badający wątki zamachu, czeka od roku na odpowiedź Bułgarów w sprawie udostępnienia materiałów dowodowych związanych z zamachem. Choć Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, bułgarskie archiwa nadal pozostają zamknięte dla polskich śledczych.

Pierwsze efekty pracy katowickich śledczych poznamy w najnowszej publikacji IPN-u pt."Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy.", która ukaże się w księgarniach – 17 maja br.( wtorek)

W dniu dzisiejszym - 13 maja br., mija 30 rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego dnia w 1981 roku o godzinie 17:17, na placu św. Piotra w Rzymie, podczas oficjalnej audiencji, turecki terrorysta Mehmet Ali Agca oddał 3 strzały, raniąc papieża w brzuch i rękę.Data zamachu jest również rocznicą, w tym roku 94, objawień fatimskich.W treści 3 tajemnicy fatimskiej, można znaleźć zapowiedź tragicznych wydarzenie z 13 maja 1981 roku, nawiązujących do zamachu na Jana Pawła II. W 1917 r., na rok przed zakończeniem I wojny światowej troje portugalskich dzieci – pasterzy z parafii Fatima: Hiacynta ( 7lat), Franciszek (9lat) oraz Łucja (10 lat) zostało wybranych do przekazania 3 tajemnic zwiastujących wydarzenia wojen i kataklizmów na świecie.Było to najbardziej znane orędzie maryjne skierowane do całej ludzkości, wzywające świat do nawrócenia się i modlitwy. Treść objawień została oficjalnie uznana przez Kościół Katolicki w 1930 roku. W objawieniach z Fatimy wpisana została wizja biskupa w bieli, który podążając z trudem ku krzyżowi miedzy ciałami męczenników, pada jak martwy pod kulami z broni palnej. Choć od 13 maja 1981 roku minęło 30 lat okoliczności i przyczyny zamachu nadal pozostają niewyjaśnione.Ślady zlecenia zabicia Jana Pawła II prowadzą do Sofii. Jednak podejrzewa się, że idea zamachu zrodziła się w Moskwie, gdyż Sowietom zależało na zabiciu Papieża. Katowicki oddział IPN-u badający wątki zamachu, czeka od roku na odpowiedź Bułgarów w sprawie udostępnienia materiałów dowodowych związanych z zamachem. Choć Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, bułgarskie archiwa nadal pozostają zamknięte dla polskich śledczych. Pierwsze efekty pracy katowickich śledczych poznamy w najnowszej publikacji IPN-u pt."Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy.", która ukaże się w księgarniach – 17 maja br.( wtorek)