31 lat temu wprowadzono stan wojenny

Kolumny opancerzonych samochodów, czołgi, uzbrojone patrole milicji i zamknięte lotniska. W takiej rzeczywistości obudziła się Polska 13. grudnia 1981 roku. Wprowadzono stan wojenny.
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. Po wydarzeniach sierpnia 1980 roku i wzrastającej roli "Solidarności", komunistyczne władze postanowiły działać i zbrojnie zdusić opozycję. Oficjalnie jednak - jak mówił w słynnym przemówieniu gen. Wojciech Jaruzelski - chodziło o ratowanie państwa.
Na ulice wyjechały czołgi i wojskowe patrole. Wprowadzono godzinę milicyjną, na miesiąc zamilkły telefony. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób a siły porządkowe MSW i WP zajęły budynki Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne.
Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. 23 grudnia 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan ogłosił sankcje ekonomiczne wobec PRL, a kilka dni później podał do wiadomości, iż obejmą one także Związek Sowiecki, który jego zdaniem ponosił "poważną i bezpośrednią odpowiedzialność za represje w Polsce". W ciągu następnych tygodni do sankcji ekonomicznych przeciwko Polsce przyłączyły się inne kraje zachodnie. Jednocześnie obywatele tych krajów zaczęli wysyłać paczki żywnościowe opozycjonisto m ich rodzinom.
31. grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany. Przez 19 miesięcy internowano ok. 10 tys. aktywistów "Solidarności" i członków opozycji. Co najmniej 91 osób zginęło.
Ocena konieczności zaprowadzenia wojskowych rządów do dziś pozostaje niejednoznaczna.
źródło: wiadomości.radiozet.pl

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5