Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W niedzielę przypada 34. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r.

W niedzielę przypada 34. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r.

W niedzielę przypada 34. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. Data ta dla powojennej Polski stanowi ważny i wyjątkowy dzień. Przez wielu uznawana za symboliczny dzień upadku komunizmu w Polsce - wyboru przez Polaków demokracji, konstytucji i praw człowieka.

Wybory przeprowadzone zostały na zasadach przyjętych podczas Rozmów Okrągłego Stołu podczas których wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji zajęli funkcje uprawniające ich do sprawowania władzy.

24 maja 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski, ogłosił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

W tym roku przypada 34. rocznica tych wydarzeń. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność!

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. Data ta dla powojennej Polski stanowi ważny i wyjątkowy dzień. Przez wielu uznawana za symboliczny dzień upadku komunizmu w Polsce - wyboru przez Polaków demokracji, konstytucji i praw człowieka. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach przyjętych podczas Rozmów Okrągłego Stołu podczas których wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji zajęli funkcje uprawniające ich do sprawowania władzy. 24 maja 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski, ogłosił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. W tym roku przypada 34. rocznica tych wydarzeń. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność!