Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. Data ta dla powojennej Polski stanowi ważny i wyjątkowy dzień. Przez wielu uznawana za symboliczny dzień upadku komunizmu w Polsce - wyboru przez Polaków demokracji, konstytucji i praw człowieka.

Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Nasz kraj stał się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali wpływ na sprawowanie władzy.

24 maja 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski, ogłosił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

W tym roku przypada 33 rocznica tych wydarzeń. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu. Data ta dla powojennej Polski stanowi ważny i wyjątkowy dzień. Przez wielu uznawana za symboliczny dzień upadku komunizmu w Polsce - wyboru przez Polaków demokracji, konstytucji i praw człowieka. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Nasz kraj stał się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali wpływ na sprawowanie władzy. 24 maja 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski, ogłosił dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. W tym roku przypada 33 rocznica tych wydarzeń. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o naszą wolność.