Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 6 grudnia dniem Świętego Mikołaja

6 grudnia dniem Świętego Mikołaja

6 grudnia dniem Świętego Mikołaja

6 grudnia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie świętego Mikołaja biskupa Miry (teren dzisiejszej Turcji).

To wszystkim dobrze znany dobroczyńca, który wspierał ubogich i schorowanych. Na Wschodzie czczono go od VI wieku, natomiast na Zachodzie jego kult stał się popularny w XI wieku, kiedy przewieziono jego relikwie do Bari we Włoszech. Jest patronem wielu krajów i grup zawodowych. Powstało o nim wiele legend i jego szlachetnych czynach.

W XIII wieku powstał zwyczaj obdarowywania się upominkami 6 grudnia - w dzień wspomnienia tego świętego. W naszym kraju zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero na początku XVIII wieku.

Przez wiele lat był najbardziej znanym i czczonym świętym. Wielką czcią do dziś otaczają go wierni zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.

Jego wizerunek uległ dużym zmianom na przestrzeni lat. Niegdyś przypominał strojem biskupa, a dziś bajkowego staruszka w czerwonym stroju i długą siwą brodą z workiem prezentów.
Obchodzone dziś Mikołajki to w naszej tradycji dzień, który kojarzy się z prezentami i jest zapowiedzią zbliżających się ogromnymi krokami Świąt Bożego Narodzenia.

6 grudnia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie świętego Mikołaja biskupa Miry (teren dzisiejszej Turcji). To wszystkim dobrze znany dobroczyńca, który wspierał ubogich i schorowanych. Na Wschodzie czczono go od VI wieku, natomiast na Zachodzie jego kult stał się popularny w XI wieku, kiedy przewieziono jego relikwie do Bari we Włoszech. Jest patronem wielu krajów i grup zawodowych. Powstało o nim wiele legend i jego szlachetnych czynach. W XIII wieku powstał zwyczaj obdarowywania się upominkami 6 grudnia - w dzień wspomnienia tego świętego. W naszym kraju zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero na początku XVIII wieku. Przez wiele lat był najbardziej znanym i czczonym świętym. Wielką czcią do dziś otaczają go wierni zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Jego wizerunek uległ dużym zmianom na przestrzeni lat. Niegdyś przypominał strojem biskupa, a dziś bajkowego staruszka w czerwonym stroju i długą siwą brodą z workiem prezentów. Obchodzone dziś Mikołajki to w naszej tradycji dzień, który kojarzy się z prezentami i jest zapowiedzią zbliżających się ogromnymi krokami Świąt Bożego Narodzenia.