Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 6 stycznia przypada rocznica urodzin Stefanii Łąckiej

6 stycznia przypada rocznica urodzin Stefanii Łąckiej

6 stycznia przypada rocznica urodzin Stefanii Łąckiej

W tym roku przypada 107. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej nazywanej „Ziemskim Aniołem Stróżem” lub „Sercem w pasiaku”. Jej postać zapisała się w kartach historii Powiśla Dąbrowskiego wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami.

Stefania Łącka urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. W 1933 roku zdała maturę i uzyskała dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Drukarni Diecezjalnej.

Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. Wywieziono ją do obozu w Oświęcimiu 27 kwietnia 1942 roku razem z grupą innych więźniarek. Otrzymała tam numer obozowy 6886.

Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje.

23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu.

Zmarła w listopadzie 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250.

W tym roku przypada 107. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej nazywanej „Ziemskim Aniołem Stróżem” lub „Sercem w pasiaku”. Jej postać zapisała się w kartach historii Powiśla Dąbrowskiego wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami. Stefania Łącka urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. W 1933 roku zdała maturę i uzyskała dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Drukarni Diecezjalnej. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. Wywieziono ją do obozu w Oświęcimiu 27 kwietnia 1942 roku razem z grupą innych więźniarek. Otrzymała tam numer obozowy 6886. Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje. 23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu. Zmarła w listopadzie 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250.