65 rocznica zbrodni w Danielniku

Dziś mija 65-ta rocznica zbrodni w Danielniku dokonanej 29 lipca 1944 r. przez hitlerowców na 18 mieszkańcach Ujścia Jezuickiego i Opatowca.
W połowie 1944 r. na ziemiach kieleckich umocnił się ruch oporu. W miejscowościach takich, jak Kazimierz Wielki i Pińczowa stacjonowały Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie. Tam też zorganizowano coś w rodzaju Rzeczypospolitej Partyzanckiej.
Odpowiedzią Niemców na tworzenie się oddziałów do walki z okupantem była chęć odwetu. Pod koniec lipca 1944 r. miały miejsce liczne bitwy. Chcąc stłumić Polaków zaczęto przeprowadzać bezwzględną pacyfikację i niszczyć wsie i miasteczka. O wielkości szkód świadczy fakt, że 28 lipca spalono wieś Opatów, a jej 33 mieszkańców zamordowano. Dokonał tego niemiecki oddział ukraińskich nacjonalistów kierowanych przez oficerów SS.
Okupanci Polscy chcieli przekroczyć Wisłę i dojść do Ujścia Jezuickiego. Drogę utrudniała AK zmuszając Niemców do przerwania marszu przez rzekę. Niestety pokonali ją następnego dnia. W odpowiedzi spalili 32 gospodarstwa w Ujściu Jezuickim, zabili kilku jego mieszkańców, a innych mężczyzn wzięli do niewoli. Wraz z tymi z Opatowca było ich 18. Związanych drutem kolczastym prowadzono w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej. Według niektórych historyków chciało przesłuchać ich Gestapo, aby później poddać nieludzkim torturom.
Planu nie zrealizowano. Niemieccy oficerowie postanowili rozstrzelać niewinnych ludzi. Zrobili to w Danielniku a ciała pochowali w miejscu egzekucji. Dalsza historia mówi, że nocą 30 lipca 1944 r. zamordowanych wydostali członkowie ruchu oporu. Przewieźli je do Gręboszowa i Opatowca, gdzie dokonano pochówków na cmentarzach parafialnych.
Takich miejsc jak Danielnik jest wiele na ziemi Powiatu Dąbrowskiego. Dziś w dąbrowskim lasku miejscu okrutnej zbrodni stoi pomnik. Jest tam, aby upamiętnić ofiary potwornego reżimu.

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5