Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 69 rocznica wybuchu II wojny światowej

69 rocznica wybuchu II wojny światowej

69 rocznica wybuchu II wojny światowej

Wojna rozpętana w 1939 roku wymierzona była w to, co dla ludzi najcenniejsze – w ich wolność i poczuci godności.
Pierwszy września 1939 roku wypadł w piątek. Tego dnia wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Atakiem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską składnicę wojskową w Westerplatte 1 września o godzinie 4.45 rozpoczęła się II wojna światowa.

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.
(Konstanty Ildefons Gałczyński - „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte")

Siedemnastego września spadł na Polskę drugi cios. Granice naszego państwa zaatakowała armia Związku Sowieckiego. Wielu polskich oficerów i żołnierzy zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy na nieludzkiej ziemi w r.1940... w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Twerze...

I tylko p a m i ę ć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy
I woła o s p r a w i e d l i w o ś ć
I p r a w d ę po świecie niesie –
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie.
(Marian Hemar –„Katyń")

Po 69 latach, dziś o godzinie 12, dla uczczenia pamięci o tamtych wydarzeniach i o ludziach, którzy polegli na frontach II wojny światowej i zginęli wskutek eksterminacji delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, instytucji, szkół i zakładów pracy złożyły wiązanki przed pomnikiem w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zarząd Powiatu reprezentowali Pan Wiesław Krajewski – Starosta oraz Pan Tadeusz Kwiatkowski – Wicestarosta.

Wojna rozpętana w 1939 roku wymierzona była w to, co dla ludzi najcenniejsze – w ich wolność i poczuci godności.Pierwszy września 1939 roku wypadł w piątek. Tego dnia wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Atakiem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską składnicę wojskową w Westerplatte 1 września o godzinie 4.45 rozpoczęła się II wojna światowa. Kiedy się wypełniły dnii przyszło zginąć latem,prosto do nieba czwórkami szliżołnierze z Westerplatte.(Konstanty Ildefons Gałczyński - „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte") Siedemnastego września spadł na Polskę drugi cios. Granice naszego państwa zaatakowała armia Związku Sowieckiego. Wielu polskich oficerów i żołnierzy zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy na nieludzkiej ziemi w r.1940... w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, Twerze... I tylko p a m i ę ć zostałaPo tej katyńskiej nocy...Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,Nie chciała ulec przemocyI woła o s p r a w i e d l i w o ś ćI p r a w d ę po świecie niesie –Prawdę o jeńców tysiącachZgładzonych w katyńskim lesie.(Marian Hemar –„Katyń") Po 69 latach, dziś o godzinie 12, dla uczczenia pamięci o tamtych wydarzeniach i o ludziach, którzy polegli na frontach II wojny światowej i zginęli wskutek eksterminacji delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, instytucji, szkół i zakładów pracy złożyły wiązanki przed pomnikiem w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej. Zarząd Powiatu reprezentowali Pan Wiesław Krajewski – Starosta oraz Pan Tadeusz Kwiatkowski – Wicestarosta.