Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 74 rocznica wybuchu II wojny światowej

74 rocznica wybuchu II wojny światowej

74 rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945, w której zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Straty w ludziach po stronie Alianckiej wyniosły 61 milionów, a państw Osi 11 milionów.

Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na wszystkich oceanach. W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Włochy, Japonia (tzw. Państwa Osi), Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i ZSRR (alianci).

Wojnę rozpoczęły hitlerowskie Niemcy, które 1 września zaatakowały Polskę. 17 wrzesnia 1939 r. pomógł im Związek Radziecki atakując Polaków od wschodu. Polacy znaleźli się między młotem a kowadłem. Jednak bohaterska obrona nie poradziła sobie z tak potężnymi najeźdźcami. Niemcy wybudowali obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), w którym dokonywali lordówna ludziach, którzy byli „niewygodni” dla Niemiec.

Kilka miesięcy później, w kwietniu 1940 r. III Rzesza najechała Danię i Norwegię. Dania bardzo szybko uległa Niemcom. Norwegia broniła się dłużej, lecz i tak skapitulowała. Tymczasem Sowieci zajęli już Litwę, Łotwę, Estonię, Besarabię oraz, po wyczerpującej wojnie, część Finlandii.

10 maja 1940 r. niemieckie wojska pomaszerowały przez Belgię, Holandię i Luksemburg na Francję, która niespodziewanie szybko się poddała. Adolf Hitler miał plan zająć jeszcze Wyspy Brytyjskie, jednak nie udało mu się zniszczyć angielskiego lotnictwa i operacja została odwołana. Niemieckim i włoskim łupem padła również Jugosławia i Grecja.

Równolegle z wojną w Europie toczyły się starcia w Afryce. Początkowo siły niemiecko-włoskie odnosiły sukcesy, lecz po długotrwałym konflikcie zostały wyparte z „czarnego Lądu”. 22 czerwca 1941 r. III rzesza rozpoczęła realizację planu Barbarossa, czyli inwazji na Związek Radziecki.

7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, zadając tym samy ogromny cios Flocie Pacyfiku. Amerykanie zdruzgotani tym atakiem przyłączyli się do wojny. USA w ramach zemsty 6 sierpnia 1945 roku zrzucili bombę atomowa na Hiroszimę, a 9 sierpnia 1945 roku o 11:02 na Nagasaki.

6 czerwca 1944 r. Amerykanie i Brytyjczycy przeprowadzili desant na plaże w Normandii w północnej Francji. Udało im się przełamać niemiecki opór i rozpocząć przemarsz po okupowanej Europie. Niespodzianka spotkała ich w lasach Ardenów, gdzie Niemcy rozpoczęli kontrofensywę, która jednak skończyła się klęską nazistów. Niedługo po tym Rosjanie zaczęli oblegać Berlin, który poddał się 2 maja 1945 r. Niemcy skapitulowały 7 maja 1945 r.

Japonia opierała się nieco dłużej, jednak po zrzuceniu przez Amerykanów bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki również skapitulowała 2 września 1945 r.

Źródło: ww2, dobroni

 

II wojna światowa to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945, w której zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Straty w ludziach po stronie Alianckiej wyniosły 61 milionów, a państw Osi 11 milionów. Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na wszystkich oceanach. W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Włochy, Japonia (tzw. Państwa Osi), Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i ZSRR (alianci). Wojnę rozpoczęły hitlerowskie Niemcy, które 1 września zaatakowały Polskę. 17 wrzesnia 1939 r. pomógł im Związek Radziecki atakując Polaków od wschodu. Polacy znaleźli się między młotem a kowadłem. Jednak bohaterska obrona nie poradziła sobie z tak potężnymi najeźdźcami. Niemcy wybudowali obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), w którym dokonywali lordówna ludziach, którzy byli „niewygodni” dla Niemiec. Kilka miesięcy później, w kwietniu 1940 r. III Rzesza najechała Danię i Norwegię. Dania bardzo szybko uległa Niemcom. Norwegia broniła się dłużej, lecz i tak skapitulowała. Tymczasem Sowieci zajęli już Litwę, Łotwę, Estonię, Besarabię oraz, po wyczerpującej wojnie, część Finlandii. 10 maja 1940 r. niemieckie wojska pomaszerowały przez Belgię, Holandię i Luksemburg na Francję, która niespodziewanie szybko się poddała. Adolf Hitler miał plan zająć jeszcze Wyspy Brytyjskie, jednak nie udało mu się zniszczyć angielskiego lotnictwa i operacja została odwołana. Niemieckim i włoskim łupem padła również Jugosławia i Grecja. Równolegle z wojną w Europie toczyły się starcia w Afryce. Początkowo siły niemiecko-włoskie odnosiły sukcesy, lecz po długotrwałym konflikcie zostały wyparte z „czarnego Lądu”. 22 czerwca 1941 r. III rzesza rozpoczęła realizację planu Barbarossa, czyli inwazji na Związek Radziecki. 7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, zadając tym samy ogromny cios Flocie Pacyfiku. Amerykanie zdruzgotani tym atakiem przyłączyli się do wojny. USA w ramach zemsty 6 sierpnia 1945 roku zrzucili bombę atomowa na Hiroszimę, a 9 sierpnia 1945 roku o 11:02 na Nagasaki. 6 czerwca 1944 r. Amerykanie i Brytyjczycy przeprowadzili desant na plaże w Normandii w północnej Francji. Udało im się przełamać niemiecki opór i rozpocząć przemarsz po okupowanej Europie. Niespodzianka spotkała ich w lasach Ardenów, gdzie Niemcy rozpoczęli kontrofensywę, która jednak skończyła się klęską nazistów. Niedługo po tym Rosjanie zaczęli oblegać Berlin, który poddał się 2 maja 1945 r. Niemcy skapitulowały 7 maja 1945 r. Japonia opierała się nieco dłużej, jednak po zrzuceniu przez Amerykanów bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki również skapitulowała 2 września 1945 r. Źródło: ww2, dobroni