74 rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945, w której zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Straty w ludziach po stronie Alianckiej wyniosły 61 milionów, a państw Osi 11 milionów.
Walki toczyły się w Europie, w Afryce, w Azji oraz na wszystkich oceanach. W wojnie brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a najważniejsze z nich to: Niemcy, Włochy, Japonia (tzw. Państwa Osi), Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i ZSRR (alianci).
Wojnę rozpoczęły hitlerowskie Niemcy, które 1 września zaatakowały Polskę. 17 wrzesnia 1939 r. pomógł im Związek Radziecki atakując Polaków od wschodu. Polacy znaleźli się między młotem a kowadłem. Jednak bohaterska obrona nie poradziła sobie z tak potężnymi najeźdźcami. Niemcy wybudowali obóz zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), w którym dokonywali lordówna ludziach, którzy byli „niewygodni” dla Niemiec.
Kilka miesięcy później, w kwietniu 1940 r. III Rzesza najechała Danię i Norwegię. Dania bardzo szybko uległa Niemcom. Norwegia broniła się dłużej, lecz i tak skapitulowała. Tymczasem Sowieci zajęli już Litwę, Łotwę, Estonię, Besarabię oraz, po wyczerpującej wojnie, część Finlandii.
10 maja 1940 r. niemieckie wojska pomaszerowały przez Belgię, Holandię i Luksemburg na Francję, która niespodziewanie szybko się poddała. Adolf Hitler miał plan zająć jeszcze Wyspy Brytyjskie, jednak nie udało mu się zniszczyć angielskiego lotnictwa i operacja została odwołana. Niemieckim i włoskim łupem padła również Jugosławia i Grecja.
Równolegle z wojną w Europie toczyły się starcia w Afryce. Początkowo siły niemiecko-włoskie odnosiły sukcesy, lecz po długotrwałym konflikcie zostały wyparte z „czarnego Lądu”. 22 czerwca 1941 r. III rzesza rozpoczęła realizację planu Barbarossa, czyli inwazji na Związek Radziecki.
7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, zadając tym samy ogromny cios Flocie Pacyfiku. Amerykanie zdruzgotani tym atakiem przyłączyli się do wojny. USA w ramach zemsty 6 sierpnia 1945 roku zrzucili bombę atomowa na Hiroszimę, a 9 sierpnia 1945 roku o 11:02 na Nagasaki.
6 czerwca 1944 r. Amerykanie i Brytyjczycy przeprowadzili desant na plaże w Normandii w północnej Francji. Udało im się przełamać niemiecki opór i rozpocząć przemarsz po okupowanej Europie. Niespodzianka spotkała ich w lasach Ardenów, gdzie Niemcy rozpoczęli kontrofensywę, która jednak skończyła się klęską nazistów. Niedługo po tym Rosjanie zaczęli oblegać Berlin, który poddał się 2 maja 1945 r. Niemcy skapitulowały 7 maja 1945 r.
Japonia opierała się nieco dłużej, jednak po zrzuceniu przez Amerykanów bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki również skapitulowała 2 września 1945 r.
Źródło: ww2, dobroni

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5