Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dziś 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Dziś 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Przebywało w nim wówczas blisko 60 tysięcy Żydów, którzy świadomi swojego losu oraz wymordowania ich rodzin przez Niemców, chwycili za broń. Bez wątpienia, był to największy zryw zbrojny Żydów podczas II wojny światowej.

Powstanie trwało niespełna miesiąc. Teren getta został całkowicie zrównany z ziemią przez niemieckiego okupanta, a 6 tysięcy bojowników zginęło w walce. Pozostali zostali zamordowani na terenie getta lub wysłani do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady: Auschwitz-Birkenau, na Majdanku oraz w Treblince. Największe transporty Żydów do obozów miały miejsce w ostatnich dniach kwietnia 1943 roku.

Symbolem pamięci i szacunku o tym wydarzeniu są żonkile. Zawdzięcza się to Markowi Edelmanowi jednemu z przywódców powstania, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który był jednym z ocalałych z getta. Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Przebywało w nim wówczas blisko 60 tysięcy Żydów, którzy świadomi swojego losu oraz wymordowania ich rodzin przez Niemców, chwycili za broń. Bez wątpienia, był to największy zryw zbrojny Żydów podczas II wojny światowej. Powstanie trwało niespełna miesiąc. Teren getta został całkowicie zrównany z ziemią przez niemieckiego okupanta, a 6 tysięcy bojowników zginęło w walce. Pozostali zostali zamordowani na terenie getta lub wysłani do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady: Auschwitz-Birkenau, na Majdanku oraz w Treblince. Największe transporty Żydów do obozów miały miejsce w ostatnich dniach kwietnia 1943 roku. Symbolem pamięci i szacunku o tym wydarzeniu są żonkile. Zawdzięcza się to Markowi Edelmanowi jednemu z przywódców powstania, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który był jednym z ocalałych z getta. Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.