Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 79 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

79 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

79 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę powstania w getcie warszawskim. To największy zryw Żydów w czasie II wojny światowej, który rozpoczął się 19 kwietnia 1943 roku i trwał niespełna miesiąc.

Niemiecki okupant zrównał go z ziemią. 6 tysięcy żydowskich bojowników zginęło w walce, a pozostali zostali wysłani do obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz-Birkenau, na Majdanku oraz w Treblince.

Rocznica ta nie może obejść się bez żonkili. To właśnie te kwiaty są symbolem pamięci i szacunku o tym tragicznym wydarzeniu. Zawdzięcza się to Markowi Edelmanowi jednemu z przywódców powstania, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który był jednym z ocalałych z getta. Każdego roku, 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę powstania w getcie warszawskim. To największy zryw Żydów w czasie II wojny światowej, który rozpoczął się 19 kwietnia 1943 roku i trwał niespełna miesiąc. Niemiecki okupant zrównał go z ziemią. 6 tysięcy żydowskich bojowników zginęło w walce, a pozostali zostali wysłani do obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz-Birkenau, na Majdanku oraz w Treblince. Rocznica ta nie może obejść się bez żonkili. To właśnie te kwiaty są symbolem pamięci i szacunku o tym tragicznym wydarzeniu. Zawdzięcza się to Markowi Edelmanowi jednemu z przywódców powstania, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który był jednym z ocalałych z getta. Każdego roku, 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.