1. 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 24 kwietnia 2015 roku dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. II wojna światowa zakończyła się 8 maja, 76 lat temu. Wówczas o godz. 22:30 czasu środkowo-europejskiego feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie, a pół godziny później zostały przerwane działania wojenne. Dzień ten zastąpił Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, które w Polsce Ludowej obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, natomiast w latach 1945–1950 był dniem wolnym od pracy. W latach 90-tych XX wieku nie odbywały się już oficjalne uroczystości, ale w wielu miejscowościach organizowano własne obchody święta.