W Gminie Gręboszów uczcili pamięć poległych za wolność
30 sierpnia 2020 roku w gminie Gręboszów miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy I Wojny Światowej 1914 – 1918 upamiętniającej poległych chorwackich żołnierzy i wszystkie ofiary Rzeczypospolitej Polskiej na Cmentarzu Wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim.
Organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Gminy Gręboszów.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. Liturgię sprawował ks. prałat Ryszard Banach w asyście ks. Wiesława Babiarza – proboszcza miejscowej parafii. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat.
Po zakończonej eucharystii, uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojenny w Ujściu Jezuickim, w miejsce pochówku żołnierzy, by w sposób szczególny upamiętnić ofiary wojny. Wśród nich obecni byli przedstawiciele Republiki Chorwacji w Polsce reprezentowani między innymi przez Ambasadora Republiki Chorwacji Tomislava Vidoševića i Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka, Posłowie na Sejm RP Wiesław Krajewski i Stanisław Bukowiec, przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze Starostą Dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem, przedstawiciele samorządu Gminy Gręboszów na czele z wójtem Krzysztofem Gilem i Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Mosio, kierownicy i dyrektorzy instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy powiatu dąbrowskiego. Uroczystość uświetniła Wojskowa Orkiestra Dęta z Bytomia.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidošević i Konsul Honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk.
Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy nastąpił moment wymiany listów intencyjnych o nawiązaniu współpracy polsko-chorwackiej pomiędzy gminą Gręboszów a miastem Dugo Selo. Ich głównym założeniem jest umocnienie i gwarancja dobrej współpracy na kolejne lata. Wspomniana współpraca ma być oparta między innymi na edukacji młodszego pokolenia, do którego w przyszłości należeć będzie kultywowanie pamięci i tradycji związanych z naszymi przodkami, a także wzajemnym poznawaniu kultur oraz wymianie doświadczeń z lokalnymi przedsiębiorcami.
Na zakończenie uroczystości, przy kamiennym pomniku, dla uczczenia pamięci i oddania czci żołnierzom poległym, złożono wiązanki kwiatów i zapalono światła pamięci przez przedstawicieli władz lokalnych i ambasadę Republiki Chorwacji w towarzystwie weteranów Wojny Ojczyźnianej w Chorwacji.
Źródło i Foto Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5