Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W Gminie Gręboszów uczcili pamięć poległych za wolność

W Gminie Gręboszów uczcili pamięć poległych za wolność

W Gminie Gręboszów uczcili pamięć poległych za wolność

30 sierpnia 2020 roku w gminie Gręboszów miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy I Wojny Światowej 1914 – 1918 upamiętniającej poległych chorwackich żołnierzy i wszystkie ofiary Rzeczypospolitej Polskiej na Cmentarzu Wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim.

Organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Gminy Gręboszów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. Liturgię sprawował ks. prałat Ryszard Banach w asyście ks. Wiesława Babiarza – proboszcza miejscowej parafii. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat.

Po zakończonej eucharystii, uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojenny w Ujściu Jezuickim, w miejsce pochówku żołnierzy, by w sposób szczególny upamiętnić ofiary wojny. Wśród nich obecni byli przedstawiciele Republiki Chorwacji w Polsce reprezentowani między innymi przez Ambasadora Republiki Chorwacji Tomislava Vidoševića i Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka, Posłowie na Sejm RP Wiesław Krajewski i Stanisław Bukowiec, przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze Starostą Dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem, przedstawiciele samorządu Gminy Gręboszów na czele z wójtem Krzysztofem Gilem i Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Mosio, kierownicy i dyrektorzy instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy powiatu dąbrowskiego. Uroczystość uświetniła Wojskowa Orkiestra Dęta z Bytomia.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidošević i Konsul Honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk.

Materiał video telewizji tarnowska.TV

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy nastąpił moment wymiany listów intencyjnych o nawiązaniu współpracy polsko-chorwackiej pomiędzy gminą Gręboszów a miastem Dugo Selo. Ich głównym założeniem jest umocnienie i gwarancja dobrej współpracy na kolejne lata. Wspomniana współpraca ma być oparta między innymi na edukacji młodszego pokolenia, do którego w przyszłości należeć będzie kultywowanie pamięci i tradycji związanych z naszymi przodkami, a także wzajemnym poznawaniu kultur oraz wymianie doświadczeń z lokalnymi przedsiębiorcami.

Na zakończenie uroczystości, przy kamiennym pomniku, dla uczczenia pamięci i oddania czci żołnierzom poległym, złożono wiązanki kwiatów i zapalono światła pamięci przez przedstawicieli władz lokalnych i ambasadę Republiki Chorwacji w towarzystwie weteranów Wojny Ojczyźnianej w Chorwacji.

Źródło i Foto Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie

30 sierpnia 2020 roku w gminie Gręboszów miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy I Wojny Światowej 1914 – 1918 upamiętniającej poległych chorwackich żołnierzy i wszystkie ofiary Rzeczypospolitej Polskiej na Cmentarzu Wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim. Organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Gminy Gręboszów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. Liturgię sprawował ks. prałat Ryszard Banach w asyście ks. Wiesława Babiarza – proboszcza miejscowej parafii. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat. Po zakończonej eucharystii, uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojenny w Ujściu Jezuickim, w miejsce pochówku żołnierzy, by w sposób szczególny upamiętnić ofiary wojny. Wśród nich obecni byli przedstawiciele Republiki Chorwacji w Polsce reprezentowani między innymi przez Ambasadora Republiki Chorwacji Tomislava Vidoševića i Konsula Honorowego Chorwacji Pawła Włodarczyka, Posłowie na Sejm RP Wiesław Krajewski i Stanisław Bukowiec, przedstawiciele samorządu powiatowego na czele ze Starostą Dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem, przedstawiciele samorządu Gminy Gręboszów na czele z wójtem Krzysztofem Gilem i Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Mosio, kierownicy i dyrektorzy instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy powiatu dąbrowskiego. Uroczystość uświetniła Wojskowa Orkiestra Dęta z Bytomia. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidošević i Konsul Honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy nastąpił moment wymiany listów intencyjnych o nawiązaniu współpracy polsko-chorwackiej pomiędzy gminą Gręboszów a miastem Dugo Selo. Ich głównym założeniem jest umocnienie i gwarancja dobrej współpracy na kolejne lata. Wspomniana współpraca ma być oparta między innymi na edukacji młodszego pokolenia, do którego w przyszłości należeć będzie kultywowanie pamięci i tradycji związanych z naszymi przodkami, a także wzajemnym poznawaniu kultur oraz wymianie doświadczeń z lokalnymi przedsiębiorcami. Na zakończenie uroczystości, przy kamiennym pomniku, dla uczczenia pamięci i oddania czci żołnierzom poległym, złożono wiązanki kwiatów i zapalono światła pamięci przez przedstawicieli władz lokalnych i ambasadę Republiki Chorwacji w towarzystwie weteranów Wojny Ojczyźnianej w Chorwacji. Źródło i Foto Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie