... a pieniędzy nie ma
Władze Szczucina zabiegają o fundusze na usuwanie zanieczyszczenia azbestowego w gminie. Jak zapewnia wójt Jan Sipior, wnioski w tej sprawie skierował już niemal wszędzie. Zwrócił się także o pomoc do premiera Leszka Millera. "Jak dotąd efektów finansowych nie widać, nie udało się zdobyć funduszy na prace unieszkodliwiające azbest - mówi wójt Sipior.
- Możliwości pozyskania pieniędzy są, często jednak konieczne jest wykazanie się udziałem środków własnych. O 14 mln złotych staramy się z funduszy unijnych Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Przygotowany mamy także wniosek bezpośrednio do Brukseli na około 53 mln złotych. W przypadku tak dużych kwot potrzebne są także gwarancje rządowe".
Władze liczą na to, że po zaliczeniu Szczucina do dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych gmin w województwie małopolskim, łatwiej będzie zdobywać fundusze. Opracowanie PAN zawiera sposoby i koszty rekultywacji poszczególnych terenów. Na razie jednak nie jest ono oficjalnym dokumentem i nie pociąga za sobą konkretnych następstw finansowych.
Szczucin dysponuje również projektem zabezpieczania odpadów na placach użyteczności publicznej. Program został przygotowany i sfinansowany przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska, z którą gmina nawiązała współpracę trzy lata temu.
Dotychczas prace zabezpieczające i przygotowanie dokumentacji realizowane były głównie z funduszy gminy oraz pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i pieniędzy z województwa. Wykonanie dokumentacji sfinansował częściowo urząd marszałkowski. W ostatnich latach udało się zabezpieczyć boiska przy SP w Delastowicach, chodniki przy ZSP w Szczucinie, oraz kilka odcinków dróg gminnych utwardzonych przed laty odpadami azbestowymi. W sumie na usuwanie azbestu wydano w Szczucinie do tej pory około 6,5 mln złotych
W tym roku samorząd przeznaczy kolejne fundusze oraz pieniądze pozyskane z Sapardu na przebudowę następnego odcinka nawierzchni. W sumie koszt unieszkodliwienia zanieczyszczeń na samych tylko drogach gminy Szczucin szacuje się na około 40 mln złotych. (baja)
Źródło: Dziennik Polski
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5