Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej włączyła się w akcję edukacyjno-społeczną „Żonkile" zorganizowaną po raz czwarty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci i okazanie szacunku wszystkim bohaterom powstania w getcie warszawskim, które nie było sensu stricto powstaniem. Uczestnicy nie byli odpowiednio wyszkoleni – po prostu walczyli o prawo do godnego umierania.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia na ulicach miast 19 kwietnia rozdawane były symboliczne papierowe żonkile.

Wolontariusze dąbrowskiej biblioteki wręczali w tym dniu własnoręcznie wykonane kwiaty. Odwiedzili również Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, rozdając symboliczne żonkile pracownikom urzędu.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/23_Akcja_spoleczno_edukacyjna_Zonkile/DSC_5553.jpg

Dlaczego właśnie żonkile?

Marek Edelman w każdą rocznicę powstania otrzymywał od anonimowej osoby bukiet tych pięknych roślin i sam również 19 kwietnia pod pomnikiem bohaterów getta składał kwiaty – najczęściej były to żonkile.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/23_Akcja_spoleczno_edukacyjna_Zonkile/Akcja-spoleczno-edukacyjna-Zonkile-Dabrowa-Tarnowska-2016-4.jpg

W ramach akcji zorganizowano spotkania dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wraz z opiekunem Agnieszką Rutą i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w ramach współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy. Młodzież pracując w grupach miała możliwość poznać bohaterów powstania: Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Cywię Lubetkin, Tosię Altman, Symcha Ratajzera ps. Kazik. Centralnym punktem zajęć była projekcja filmu pt. „Nie było żadnej nadziei".

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/23_Akcja_spoleczno_edukacyjna_Zonkile/Akcja-spoleczno-edukacyjna-Zonkile-Dabrowa-Tarnowska-2016-2.jpg

Dokument ten przedstawia rzeczywistość ludności żydowskiej mieszkającej w Warszawie przed II wojną światową, w trakcie okupacji oraz przebieg powstania w getcie. Na zakończenie seansu ukazano miejsca pamięci uczestników powstania oraz misję Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dąbrowa Tarnowska była przed wybuchem II wojny światowej typowym miasteczkiem polsko-żydowskim. W naszym mieście obok siebie współistniała religia, kultura, tradycja chrześcijańska oraz jidysz.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/23_Akcja_spoleczno_edukacyjna_Zonkile/Akcja-spoleczno-edukacyjna-Zonkile-Dabrowa-Tarnowska-2016-3.jpg

W samej Dąbrowie mieszkało 2500 Żydów, a w powiecie ok. 7000. Tworzyli oni wspólnie z innymi mieszkańcami naszą lokalną historię. Pozostałością po tamtym okresie jest synagoga oraz cmentarz żydowski.

Od tych dramatycznych wydarzeń minęło już ponad 70 lat. Takie inicjatywy pozwalają zachować pamięć o tych tragicznych i mrocznych kartach historii, edukować i uświadamiać młode pokolenie, aby już nigdy „ludzie ludziom nie zgotowali takiego losu".

UM w DT/MS

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej włączyła się w akcję edukacyjno-społeczną „Żonkile" zorganizowaną po raz czwarty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci i okazanie szacunku wszystkim bohaterom powstania w getcie warszawskim, które nie było sensu stricto powstaniem. Uczestnicy nie byli odpowiednio wyszkoleni – po prostu walczyli o prawo do godnego umierania. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na ulicach miast 19 kwietnia rozdawane były symboliczne papierowe żonkile. Wolontariusze dąbrowskiej biblioteki wręczali w tym dniu własnoręcznie wykonane kwiaty. Odwiedzili również Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, rozdając symboliczne żonkile pracownikom urzędu. Dlaczego właśnie żonkile? Marek Edelman w każdą rocznicę powstania otrzymywał od anonimowej osoby bukiet tych pięknych roślin i sam również 19 kwietnia pod pomnikiem bohaterów getta składał kwiaty – najczęściej były to żonkile. W ramach akcji zorganizowano spotkania dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wraz z opiekunem Agnieszką Rutą i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w ramach współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy. Młodzież pracując w grupach miała możliwość poznać bohaterów powstania: Mordechaja Anielewicza, Marka Edelmana, Cywię Lubetkin, Tosię Altman, Symcha Ratajzera ps. Kazik. Centralnym punktem zajęć była projekcja filmu pt. „Nie było żadnej nadziei". Dokument ten przedstawia rzeczywistość ludności żydowskiej mieszkającej w Warszawie przed II wojną światową, w trakcie okupacji oraz przebieg powstania w getcie. Na zakończenie seansu ukazano miejsca pamięci uczestników powstania oraz misję Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dąbrowa Tarnowska była przed wybuchem II wojny światowej typowym miasteczkiem polsko-żydowskim. W naszym mieście obok siebie współistniała religia, kultura, tradycja chrześcijańska oraz jidysz. W samej Dąbrowie mieszkało 2500 Żydów, a w powiecie ok. 7000. Tworzyli oni wspólnie z innymi mieszkańcami naszą lokalną historię. Pozostałością po tamtym okresie jest synagoga oraz cmentarz żydowski. Od tych dramatycznych wydarzeń minęło już ponad 70 lat. Takie inicjatywy pozwalają zachować pamięć o tych tragicznych i mrocznych kartach historii, edukować i uświadamiać młode pokolenie, aby już nigdy „ludzie ludziom nie zgotowali takiego losu". UM w DT/MS