1. Aktualne obostrzenia epidemiczne

Aktualne obostrzenia epidemiczne

Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach użytku publicznego. Zakrywanie nosa i ust nadal obowiązuje w placówkach medycznych, czyli w przychodniach i szpitalach oraz aptekach. Minister zdrowia rekomenduje jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zniesiona została izolacja domowa, kwarantanna graniczna i kwarantanna domowa dla współdomowników. Pacjenci, którzy będą identyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i mając świadomość zagrożenia będą musieli sami izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzać już sanepid. Jeśli pojawią się lokalne ogniska wirusa, to sanepid będzie mógł nałożyć kwarantannę i zadecydować o izolacji.