1. Alarm powodziowy w powiecie dąbrowskim trwa!!!

Alarm powodziowy w powiecie dąbrowskim trwa!!!

Niezwykle gwałtowne opady deszczu i kilkugodzinna burza w godzinach wieczorowo-nocnych z piątku na sobotę (26/27.06.09r.) spowodowały gwałtowny przybór wody na wszystkich rzekach powiatu i ich dopływach. W zaistniałej sytuacji Starosta Dąbrowski od godziny 2.00 w dniu 27 czerwca wprowadził alarm powodziowy na terenie całego powiatu. Zalana została droga krajowa w Smęgorzowie oraz powiatowa w Radgoszczy i przez kilka godzin samochody były kierowane na objazdy. Rzeka Breń w Dąbrowie Tarnowskiej zalała mosty na ul. Piłsudskiego i Kościuszki czego nie notowano od wielu lat. Zalane zostały zabudowania przy Al. Wolności, ul. Kościuszki, Oleśnickiej i Nadbrzeżnej skąd ewakuowano mieszkańców. Pod wodą znalazł się MGOSiR wraz z krytą pływalnią. Jednak największe straty w tej chwili notuje się na terenie gminy Radgoszcz gdzie poprzez kilkunastometrową wyrwę wylała się woda z zalewu w Narożnikach, zalewając znaczne obszary niżej położonego terenu wraz z zabudowaniami, uprawami i drogami. Podobnie trudna sytuacja panuje także w gminie Olesno, Dąbrowa Tarnowska (Smęgorzów) i Szczucin gdyż przetacza się przez te tereny fala powodziowa. W pozostałych gminach powstały liczne podtopienia. W chwili obecnej siły ratunkowe ewakuują ludzi oraz zwierzęta gospodarskie oraz zabezpieczają tereny przed dalszymi zatopieniami. Akcja ratunkowa trwa a jej skuteczność w znacznym stopniu uzależniona jest od pogody. Do akcji włączane są kolejne siły powiatowe oraz dysponowane przez szczebel wojewódzki. Jednak pierwsze ofiarne działania podjęli strażacy zawodowi i ochotnicy oraz policja która od pierwszych chwil zabezpieczała teren działania. W związku z zaistniałą sytuacją Starosta Dąbrowski wystąpił z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego o wydzielenie sił wojskowych celem wsparcia akcji ratunkowej na zalanych terenach.