Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Ambasador Chorwacji w gminie Gręboszów

Ambasador Chorwacji w gminie Gręboszów

Ambasador Chorwacji w gminie Gręboszów

W niedzielę, 10 listopada Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević odwiedził gminę Gręboszów. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej eucharystii w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, którą sprawował proboszcz ks. Wiesław Babiarz.

Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Gręboszów udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim, aby oddać hołd chorwackim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. W modlitwie i refleksji uczczono pamięć wszystkich poległych i spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Obydwie delegacje złożyły symboliczne wieńce, wiązanki oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku.

W symbolicznym spotkaniu wzięli udział: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, a także radni rady powiatu Sebastian Kądzielawa i Bogdan Bigos, Wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Marek Mosio, wiceprzewodnicząca Katarzyna Czupryna, a także radni: Tomasz Koziara, Wiesław Wytrwał, Stanisław Misiaszek, Sylwester Gaweł, Franciszek Dymon i Stanisław Koziara, Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Dariusz Lizak, Sekretarz Gminy Gręboszów Zdzisław Kogut i sołtysi z terenu gminy.

Po uroczystościach na cmentarzu ambasador oraz zaproszeni goście udali się do miejscowego Domu Ludowego na dalszą część spotkania i uroczysty obiad, który przygotowała sołtys Ujścia Jezuickiego Krystyna Szkutnik wraz mieszkankami.

Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim spoczywa 275 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 133 żołnierzy Zagrzebskiego batalionu strzelców polowych) i 77 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w 1915 r. oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran 6 września 1939 r. w Siedliszowicach.

 

źródło: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie/mags

W niedzielę, 10 listopada Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević odwiedził gminę Gręboszów. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej eucharystii w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, którą sprawował proboszcz ks. Wiesław Babiarz. Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Gręboszów udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim, aby oddać hołd chorwackim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. W modlitwie i refleksji uczczono pamięć wszystkich poległych i spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Obydwie delegacje złożyły symboliczne wieńce, wiązanki oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku. W symbolicznym spotkaniu wzięli udział: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, a także radni rady powiatu Sebastian Kądzielawa i Bogdan Bigos, Wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Marek Mosio, wiceprzewodnicząca Katarzyna Czupryna, a także radni: Tomasz Koziara, Wiesław Wytrwał, Stanisław Misiaszek, Sylwester Gaweł, Franciszek Dymon i Stanisław Koziara, Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Dariusz Lizak, Sekretarz Gminy Gręboszów Zdzisław Kogut i sołtysi z terenu gminy. Po uroczystościach na cmentarzu ambasador oraz zaproszeni goście udali się do miejscowego Domu Ludowego na dalszą część spotkania i uroczysty obiad, który przygotowała sołtys Ujścia Jezuickiego Krystyna Szkutnik wraz mieszkankami. Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim spoczywa 275 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 133 żołnierzy Zagrzebskiego batalionu strzelców polowych) i 77 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w 1915 r. oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran 6 września 1939 r. w Siedliszowicach.   źródło: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie/mags