1. Apel poległych pod Pomnikiem Lotników Halifaxa

Apel poległych pod Pomnikiem Lotników Halifaxa

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

W dniu dzisiejszym na dąbrowskim cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty apel poległych w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku, przed Pomnikiem Lotników Halifaxa gromadzili się samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele służb mundurowych i stowarzyszeń, dąbrowscy strzelcy, druhowie OSP, a także lokalna społeczność. W tym roku z uwagi na panujące zagrożenie epidemiologiczne uroczystości miały bardzo skromny charakter. Podobnie jak na uroczystościach patriotycznych 1 sierpnia tego roku, delegacja samorządu gminnego, powiatowego oraz dąbrowskich strzelców spotkała się na dąbrowskim cmentarzu parafialnym, by przed pomnikiem Załogi Halifaxa JP-276A oddać hołd walecznym 7. lotnikom bombowca zestrzelonego nad Dąbrową Tarnowską z 4 na 5 sierpnia 1944 roku oraz wszystkim tym, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę podczas II wojny światowej. Po krótkiej modlitwie prowadzonej przez księdza Marka Kęskę uczestnicy obchodów patriotycznych w osobach: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Andrzej Giza oraz Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Tadeusz Gubernat, złożyli wiązanki kwiatów i znicze w hołdzie pomordowanym. Podczas Powstania Warszawskiego, siedmioosobowa załoga Halifaxa JP-276A, w którym było 5 Kanadyjczyków, 1 Brytyjczyk i 1 Irlandczyk miała dokonać zrzutu materiałów opatrunkowych i sanitarnych nad placówką "SAN 215" znajdującą się na północ od Skierniewic i 60 km od Warszawy. Jednak planu nie udało się im zrealizować. Samolot został zestrzelony w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku przez jednego z myśliwców z niemieckiego dywizjonu. Maszyna, jak i cała załoga zginęła na polach w miejscowości Morzychna. Kilka lat ziemia dąbrowska skrywała ciała lotników i wrak samolotu. Początkowo szczątki ludzkie pozbierano i pochowano na cmentarzu parafialnym. Dokonał tego ks. Władysław Jakubiak – proboszcz dąbrowskiej parafii. Ostatecznie szczątki ich ciał zostały ekshumowane i spoczywają na Cmentarzu Rakowieckim w Krakowie a dobrze zachowane części samolotu przebywają w Muzeum Powstania Warszawskiego. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!