1. Azbest zniknie z naszych dachów

Azbest zniknie z naszych dachów

Realizacja projektu zakłada:

- demontaż i wywóz pokryć dachowych,

- usunięcie i wywóz azbestu zgromadzonego na posesjach,

- złożenie wyrobów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych,

Fundusze szwajcarskie wspomogą nasz region w usuwaniu azbestu z dachów i dróg. Dzięki realizacji projektu pn. „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego" na terenie 40 samorządów z województwa małopolskiego będą podejmowane działania mające na celu usunięcie i bezpieczne zeskładowanie ponad 20 tysięcy ton azbestu. Wczoraj w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie odbyła się konferencja inaugurująca to przedsięwzięcie. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, na terenie których będzie realizowane zadanie oraz instytucji wdrażających program. Wartość projektu to około 42 mln złotych, z czego 85% to dotacja z funduszy szwajcarskich. Samorządy gminne pokryją 15% kosztów tego przedsięwzięcia. Liderem projektu jest Gmina Szczucin, która zajmie się podziałem funduszy oraz kontrolą nad właściwym przebiegiem projektu. Pozostałe gminy biorące w nim udział to: Andrychów, Bolesław, Charsznica, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Dobra, Drwinia, Gołcza, Gręboszów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Jabłonka, Jerzmanowice – Przeginia, Jodłownik, Kęty, Koszyce, Krzeszowice, Książ Wielki, Laskowa, Mędrzechów, Miechów, Nowe Brzesko, Nowy Targ, Olesno, Pcim, Raba Wyżna, Raciechowice, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skała, Skrzyszów, Tokarnia, Wieprz, Wiśniowa, Wolbrom, Zabierzów, Zakliczyn, Zielonki, Żegocina. Realizacja projektu zakłada: - demontaż i wywóz pokryć dachowych, - usunięcie i wywóz azbestu zgromadzonego na posesjach, - złożenie wyrobów zawierających azbest na składowisku odpadów niebezpiecznych, - wsparcie dla najuboższych mieszkańców gmin w zakresie wymiany pokrycia dachowego. Projekt potrwa do czerwca 2016 roku. Zakłada również możliwość udziału mieszkańców, którzy uprzednio dokonali demontażu dachu i ze względów finansowych nie zdeponowali ich na składowisku. Ponadto w ramach tego przedsięwzięcia będą prowadzone szkolenia, działania edukacyjne, promocyjne i informacyjne.