1. „BĄDŹ DAREM DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA”

„BĄDŹ DAREM DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA”

Uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej już od 2002 roku oddają krew potrzebującym. Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi został utworzony w 2002 roku przy działającym kole PCK.Do tej pory krew w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oddało 381 uczniów. Dzięki nim udało się zebrać 190,5 litra najcenniejszego leku-krwi, która ratuje życie niejednemu człowiekowi.Jest to powód do dumy, że kształtując osobowość młodych ludzi, nauczyciele-opiekunowie klubu HDK uwrażliwiają młodzież na potrzeby drugiego człowieka. Potrafią wzbudzić w nich refleksję, że może właśnie oni mogą uratować życie małemu dziecku, czyjejś matce, ukochanej osobie. Kolejna XII Otwarta Akcja Krwiodawstwa będzie miała miejsce w kwietniu 2011 r. 11 grudnia 2002 roku, po raz pierwszy w historii szkoły, przeprowadzono I Otwartą Akcję Krwiodawstwa pod hasłem „KREW DAREM ŻYCIA. MŁODZIEŻ-DZIECIOM".Ponad 40 młodych ludzi zgłosiło chęć wzięcia udziału w tej akcji, by oddać swoją krew. Jednak nie wszyscy mogli to uczynić, z różnych powodów. Na przykład odbyta niedługo wcześniej choroba stanowiła przeszkodę w tym względzie. Opiekunki szkolnego koła PCK Zofia Rzepecka - Kierownik Kształcenia Zawodowego i nauczyciel przedmiotów ekonomicznych oraz Agnieszka Piotrowska - Bukała -nauczyciel Przysposobienia Obronnego, obawiały się, że następnych takich akcji nie będzie z braku chętnych. Jednak pytane o terminy kolejnych akcji i dopingowane przez młodych ludzi, organizowały następne edycje pod hasłem „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE". Równocześnie troszczyły się o przygotowanie posiłków dla honorowych dawców krwi, by w ten sposób uniknąć omdleń. V Otwarta Akcja Krwiodawstwa miała miejsce 5 kwietnia 2005 roku. Zbiegła się ona z bardzo smutnym wydarzeniem, jakim była śmierć Ojca Świętego Jana Pawła II. Aby w jakiś symboliczny sposób oddać cześć naszemu rodakowi, który pochylał się nad ludzkim cierpieniem w ciągu całego naszego życia, do akcji przystąpiło 70 uczniów. W rezultacie krew oddało 51 młodych ludzi, co było rekordową liczbą w stosunku do wcześniej przeprowadzanych akcji w tej ponadgimnazjalnej szkole. Szkolny Klub HDK odpowiedział również pozytywnie na apel Zarządu Rejonowego PCK w Dąbrowie Tarnowskiej o zorganizowanie poboru krwi dla wówczas chorej na białaczkę Agaty Mróz – siatkarki, która urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej. Tym razem VI Akcja Krwiodawstwa przebiegała nie w szkole, tylko w Miejskiej Przychodni Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Krew oddało 24 uczniów. X Otwarta Akcja Krwiodawstwa została przeprowadzona w ZSP nr 2 - 19 marca 2009 roku. Do akcji przystąpiło około 50 uczniów. Natomiast w XI Akcji Krwiodawstwa została przeprowadzona 8 kwietnia 2010 roku. Organizowanie corocznych akcji oddawania krwi przebiega również dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców – sponsorów posiłków dla krwiodawców. Są nimi: Hurtownia „Max" w Dąbrowie Tarnowskiej, Sklep Spożywczo-Wędliniarski Krzysztofa Lelka w Dąbrowie Tarnowskiej, Piekarnia „Ptyś" Bogusławy Zgłobicy z Radgoszczy oraz Firma Remontowo-Budowlana Stanisława Nowaka z Dąbrowy Tarnowskiej.