Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Bądźmy przygotowani na upały !

Bądźmy przygotowani na upały !

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej przypomina o zasadach, którymi powinniśmy się kierować w dniach występowania wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Po upalnym weekendzie nie tylko w Małopolsce, nadal należy spodziewać się w następnych dniach utrzymujących się wysokich temperatur powietrza, które niekorzystnie mogą wpływać na dzieci i osoby starsze lub chore.
Aby zneutralizować negatywne skutki upałów na organizm człowieka, należy stosować się do określonych zasad postępowania. Poznaj sposoby na upały i obniżenie temperatury w najcieplejsze dni. Ponieważ organizm ciężko przeżywa takie zmiany pogodowe, warto wiedzieć jak się uchronić przed spiekotą i sobie pomóc. Zadbajmy o swoje zdrowie w te upalne dni.

- Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.

- Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.

- Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, mamy tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

- Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

- Spożywaj zbilansowane lekkie posiłki.

- Regularnie pij duże ilości wody.

- Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych.

- Ubieraj się luźno, w ubrania lekkie, zwiewne, najlepiej bawełniane o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnie skóry.

- Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzewaniem.

- Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolności do samoczynnego chłodzenia się.

- Używaj kremów z wysokimi filtrami.

- Unikaj skrajnych zmian temperatury.

- Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia.

opracowanie: PCZK w DT

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej przypomina o zasadach, którymi powinniśmy się kierować w dniach występowania wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia. Po upalnym weekendzie nie tylko w Małopolsce, nadal należy spodziewać się w następnych dniach utrzymujących się wysokich temperatur powietrza, które niekorzystnie mogą wpływać na dzieci i osoby starsze lub chore.Aby zneutralizować negatywne skutki upałów na organizm człowieka, należy stosować się do określonych zasad postępowania. Poznaj sposoby na upały i obniżenie temperatury w najcieplejsze dni. Ponieważ organizm ciężko przeżywa takie zmiany pogodowe, warto wiedzieć jak się uchronić przed spiekotą i sobie pomóc. Zadbajmy o swoje zdrowie w te upalne dni. - Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach. - Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne. - Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, mamy tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu. - Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego. - Spożywaj zbilansowane lekkie posiłki. - Regularnie pij duże ilości wody. - Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. - Ubieraj się luźno, w ubrania lekkie, zwiewne, najlepiej bawełniane o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnie skóry. - Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzewaniem. - Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolności do samoczynnego chłodzenia się. - Używaj kremów z wysokimi filtrami. - Unikaj skrajnych zmian temperatury. - Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. opracowanie: PCZK w DT