Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. BaTTory rusza do ataku!

BaTTory rusza do ataku!

BaTTory rusza do ataku!

BaTTory to grupa muzyczna założona na przełomie roku 2009/2010 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Jak dotąd zespół występował tylko na uroczystościach szkolnych – teraz jednak można go zobaczyć nie tylko na powiatowych imprezach . Nazwa zespołu powstała od nazwisk sióstr bliźniaczek, a jej brzmienie nie przez przypadek przypomina nam o władcy Polsk, Stefanie Batorym.

„Interesuje nas tematyka związana z historią naszego kraju" – mówi wokalista Sara Banaś.

Jak dotąd zespół stara się aranżować pieśni i piosenki patriotyczne w stylu popularnego w latach 80 trash metalu. „Dlaczego ten styl?" – wypowiada się gitarzystka Ewelina Bator - „...mimo, że powstał on zanim przyszłam na świat czuję, że grając ciężki riff podkreślam istotę i wagę słów, które mówią o przeszłości naszego kraju".

Druga z sióstr, Marcelina podkreśla, że - „Grając piosenki o tematyce patriotycznej, nie mamy na celu rozgrzebywania ran lub jak to nam kiedyś ktoś zarzucił tworzenia ruchu nacjonalistycznego, nawołującego do nienawiści wobec innych narodów, wręcz przeciwnie!
Jesteśmy dumni ze swojego kraju, ale utwory które wykonujemy mają też charakter ostrzegawczy".

Podwójne TT w środku nazwy symbolizuje 2 miecze grunwaldzkie, ale przypomina też o tym, że „Kto mieczem wojuje od miecza ginie".
Najlepszym przykładem integracji miedzynarodowej był udział w projekcie gości z Niemiec. Rafał Szydłowski nauczyciel j. niemieckiego w ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, opiekun zespołu wraz z nauczycielami partnerskiej szkoły z Pfaffenhofen w Niemczech,prowadził prace aby BaTTory wziął udział w konkursie piosenki anglojęzycznej. Wykonano utwór zespołu Sabaton 40-1.
Reasumując: Utwór szwedzkiego zespołu, śpiewany po angielsku, grany przez Niemców i Polaków – to przykład przyjaźni ponad podziałami.
Mecenasami wspierającymi działalność zostali lokalni przedsiębiorcy pan Józef Węc i Kazimierz Czosnyka.

Projektantem loga zespołu jest pan Grzegorz Wójcik.
Skład zespołu
Sara Banaś – wokal
Ewelina Bator – gitara elektryczna
Marcelina Bator – instrumenty klawiszowe
Rafał Szydłowski – bas

Opracowanie: R.Szydłowski

BaTTory to grupa muzyczna założona na przełomie roku 2009/2010 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Jak dotąd zespół występował tylko na uroczystościach szkolnych – teraz jednak można go zobaczyć nie tylko na powiatowych imprezach . Nazwa zespołu powstała od nazwisk sióstr bliźniaczek, a jej brzmienie nie przez przypadek przypomina nam o władcy Polsk, Stefanie Batorym. „Interesuje nas tematyka związana z historią naszego kraju" – mówi wokalista Sara Banaś. Jak dotąd zespół stara się aranżować pieśni i piosenki patriotyczne w stylu popularnego w latach 80 trash metalu. „Dlaczego ten styl?" – wypowiada się gitarzystka Ewelina Bator - „...mimo, że powstał on zanim przyszłam na świat czuję, że grając ciężki riff podkreślam istotę i wagę słów, które mówią o przeszłości naszego kraju". Druga z sióstr, Marcelina podkreśla, że - „Grając piosenki o tematyce patriotycznej, nie mamy na celu rozgrzebywania ran lub jak to nam kiedyś ktoś zarzucił tworzenia ruchu nacjonalistycznego, nawołującego do nienawiści wobec innych narodów, wręcz przeciwnie!Jesteśmy dumni ze swojego kraju, ale utwory które wykonujemy mają też charakter ostrzegawczy". Podwójne TT w środku nazwy symbolizuje 2 miecze grunwaldzkie, ale przypomina też o tym, że „Kto mieczem wojuje od miecza ginie".Najlepszym przykładem integracji miedzynarodowej był udział w projekcie gości z Niemiec. Rafał Szydłowski nauczyciel j. niemieckiego w ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, opiekun zespołu wraz z nauczycielami partnerskiej szkoły z Pfaffenhofen w Niemczech,prowadził prace aby BaTTory wziął udział w konkursie piosenki anglojęzycznej. Wykonano utwór zespołu Sabaton 40-1.Reasumując: Utwór szwedzkiego zespołu, śpiewany po angielsku, grany przez Niemców i Polaków – to przykład przyjaźni ponad podziałami.Mecenasami wspierającymi działalność zostali lokalni przedsiębiorcy pan Józef Węc i Kazimierz Czosnyka. Projektantem loga zespołu jest pan Grzegorz Wójcik.Skład zespołuSara Banaś – wokalEwelina Bator – gitara elektrycznaMarcelina Bator – instrumenty klawiszoweRafał Szydłowski – bas Opracowanie: R.Szydłowski