Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Bezpieczeństwo nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą

Bezpieczeństwo nad wodą

W związku z falą upałów oraz niepokojącymi danymi dotyczącymi liczby utonięć, także dzieci, prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest odpoczynek nad akwenami wodnymi. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy, więc wybierać takie miejsca, gdzie kąpieliska są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom, które podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie ludzi.
Aby kąpiel była bezpieczna należy stosować się do poniższych zasad i:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę", może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka, nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę" są najczęstszymi przyczynami utonięć.


Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej w oparciu o materiały Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

W związku z falą upałów oraz niepokojącymi danymi dotyczącymi liczby utonięć, także dzieci, prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą.W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest odpoczynek nad akwenami wodnymi. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy, więc wybierać takie miejsca, gdzie kąpieliska są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom, które podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie ludzi.Aby kąpiel była bezpieczna należy stosować się do poniższych zasad i: pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli), nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego, nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę", może to skończyć się śmiercią lub kalectwem, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu, nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka, nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska. Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę" są najczęstszymi przyczynami utonięć. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej w oparciu o materiały Rządowego Centrum Bezpieczeństwa