1. Bezpieczne zimowisko – otwarte strażnice 2015

Bezpieczne zimowisko – otwarte strażnice 2015

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w tym okresie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej przystępuje wzorem lat ubiegłych do akcji „Bezpieczne zimowisko – otwarte strażnice 2015”.   W okresie tym Komenda PSP umożliwi zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. Żabieńskiej 20 dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży w dniach od poniedziałku do piątku, w godz. 1000 - 1400 po wcześniejszy uzgodnieniu terminu przez opiekunów pod nr tel. (0-14) 642-61-10.   W trakcie zwiedzania zostanie zaprezentowany sprzęt ratowniczo-gaśniczy służący strażakom do działań podczas pożarów, wypadków drogowych, jak również innych miejscowych zagrożeń.   Podczas prezentacji sprzętu strażacy odpowiedzą na wszelkiego rodzaju pytania dotyczące zachowania się w przypadku zauważenia pożaru jak i w jego trakcie, udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych sytuacjach: czy to podczas pożaru, wypadku, czy podczas korzystania z wypoczynku nad wodą.   W komendzie znajduje się również pomieszczenie tzw. "Bezpieczny Dom". Służy ono do zaprezentowania sposobu rozchodzenia się dymu w pomieszczeniach zamkniętych. W trakcie prezentacji omawiane są zasady poruszania się w pomieszczeniach zamkniętych, zadymionych. Po zadymieniu pomieszczenia uczestnicy wycieczek poruszają się drogami ewakuacyjnymi w kierunku wyjścia zgodnie ze znakami stosowanymi w ochronie przeciwpożarowej. Dym jest wytwarzany z wytwornic dyskotekowych i jest całkowicie nie groźny dla organizmu.   W przypadku wystąpienia sprzyjających warunków atmosferycznych jednostki OSP z terenu powiatu  pomogą w budowaniu lodowisk czy ślizgawek. W tym celu należy skontaktować się z Urzędami Gmin  i uzgodnić zakres, termin i sposób pomocy w przedsięwzięciach.