1. „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” jest już realizowany

„Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” jest już realizowany

Dlaczego defibrylatory AED są potrzebne?

Czym jest i jak działa defibrylator zewnętrzny AED?

Gdzie nauczyć się używania AED?

Z przyjemnością informujemy, że projekt pt. „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie" jest już realizowany. We wszystkich 7 gminach naszego powiatu organizowane są szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym przy użyciu przenośnych defibrylatorów AED. Przewiduje się, że weźmie w nich udział ok. 1800 osób. Ponadto w najbliższych tygodniach na zewnątrz budynków urzędów gmin zostaną zamontowane defibrylatory AED, które będą dostępne 24 godziny na dobę. Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do wzmocnienia skuteczności działań ratowniczych i zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób mieszkających i odwiedzających nasz powiat. Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED ...", zgłoszony do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez starostę dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, został wyłoniony do realizacji jeszcze w ubiegłym roku. Poparcie dla tego przedsięwzięcia wyraziło ponad 2 tys. mieszkańców naszego powiatu w wieku powyżej 16 roku życia. Niestety termin rozpoczęcia realizacji tego wyczekiwanego przedsięwzięcia ulegał ciągłym przesunięciom. Zarząd Województwa Małopolskiego trzykrotnie ogłaszał otwarty konkurs ofert na realizację ww. zadania. Dwa pierwsze konkursy ofert zostały unieważnione, dopiero w wyniku rozstrzygnięcia trzeciego konkursu w miesiącu wrześniu br. wyłoniono realizatora zadania, którym została Fundacja R2 z Krakowa (jej członkowie znani są jako „ratownicy na motorach"). Dlaczego defibrylatory AED są potrzebne? Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia NZK. Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Wiedza o ratowaniu życia i korzystaniu z AED naprawdę może uratować życie, bo jako społeczeństwo cierpimy i umieramy przede wszystkim z powodu schorzeń kardiologicznych. Według statystyk Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Dlaczego tak mało? Ponieważ podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach! Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora AED (ang. Automated External Defibrillator). Wg badań szybkie rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet o 75%. Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych organizacji (ILCOR/AHA/ERC) defibrylatory powinny znajdować się tam, gdzie prawdopodobieństwo NZK jest największe ze względu na duże skupisko ludzi lub występowanie czynników ryzyka: w urzędach, w obiektach komunikacji, halach sportowych, biurowcach itp. Doniesienia medialne wskazują, że urządzenia te wielokrotnie uratowały ludzkie życie. Powiat dąbrowski liczący blisko 59 tys. mieszkańców nie posiadał do tej pory ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Teraz się to zmieni. W ramach realizacji projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED ..." na każdym budynku urzędu gminy z terenu powiatu dąbrowskiego zostanie zamontowany defibrylator zewnętrzny AED. Czym jest i jak działa defibrylator zewnętrzny AED? AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator, który ma za zadanie przywrócić prawidłową akcję serca. Może uratować życie, gdy zauważymy osobę nieprzytomną z nagłym zatrzymaniem krążenia. Albo sami będziemy potrzebować pomocy. AED może być używany przez osoby, które nie mają wykształcenia medycznego, jego obsługa jest niezwykle prosta. Osoby używające AED (świadkowie zdarzenia - „ratownicy"), muszą jedynie włączyć urządzenie, a następnie przestrzegać jego głosowych poleceń wydawanych w języku polskim. Komendy podawane są głośno. Dopóki nie wykonamy pożądanego działania, AED będzie powtarzał komendę do skutku. Po przyklejeniu elektrod, defibrylator zbada aktywność elektryczną serca i na tej podstawie orzeknie, czy konieczna jest defibrylacja. Jeżeli tak, da wyraźny sygnał dźwiękowy, a sama defibrylacja rozpocznie się dopiero po naciśnięciu przez „ratownika" migającego przycisku. Gdzie nauczyć się używania AED? Mimo, że urządzenie jest bardzo proste w użyciu, istnieje konieczność szkolenia ludzi w ich używaniu. Istotne jest, aby rozumieć, na jakiej zasadzie działa defibrylator i jak podejmowane przez nas działania (np. przyklejenie elektrod lub osoby poruszające się w pobliżu działającego AED) wpływają na pracę urządzenia. W ramach projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED ..." w każdej gminie prowadzone są bezpłatne szkolenia z zakresu obsługi AED oraz z zasad udzielania pierwszej pomocy (część teoretyczna + praktyczna). Szkolenia odbywają się na treningowych wersjach AED, które nie podają wstrząsu elektrycznego. Zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniu prosimy o kontakt z właściwym urzędem gminy.