Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Biskup Budzik wyświęcony

Biskup Budzik wyświęcony

Kościół tarnowski ma nowego biskupa pomocniczego. 52-letni ksiądz Stanisław Budzik przyjął sakrę biskupią. W uroczystości, która odbyła się w tarnowskiej katedrze, uczestniczyło prawie 20 polskich biskupów, z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Józefem Kowalczykiem na czele. Była siostra ks. Budzika i wielu gości zza granicy: Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Austrii. Do Tarnowa przyjechała m.in. konsul generalna Republiki Austrii oraz wierni z całej diecezji.

Obrzęd święceń rozpoczął się odśpiewaniem hymnu do Ducha świętego. To tradycyjna już prośba o potrzebne łaski dla nowego biskupa. Następnie odczytano dokument o nominacji, który nadszedł z Watykanu. Przed samymi święceniami metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski wygłosił okolicznościową homilię. Powiedział m.in., że biskupstwo to dalsze odkrywanie kapłaństwa, dokonujące się przez zwrot do Jezusa Chrystusa. - Przed biskupem szerzej otwiera się wspólnota Kościoła. Dziś Chrystus mówi nowemu biskupowi, tak jak kiedyś swoim Apostołom - wstańcie, chodźmy - dodał kardynał Macharski.

Zaraz po homilii ksiądz Stanisław Budzik wyraził gotowość do posługiwania wiernym z diecezji tarnowskiej. Następnie ordynariusz tarnowski Wiktor Skworc, wraz z towarzyszącymi mu biskupami, nałożył ręce na nowego biskupa. Towarzyszyło temu m.in. położenie Ewangelii na głowę. Ten gest oznacza, że wierne głoszenie Słowa Bożego stanowi jedno z ważniejszych zadań nowego biskupa. Następnie księdzu biskupowi Stanisławowi Budzikowi przekazano księgę ewangelii, a także insygnia biskupie: mitrę, pierścień i pastorał.

W sobotniej uroczystości uczestniczyły delegacje z całej diecezji tarnowskiej. Wierni nie kryli wzruszenia i zadowolenia z faktu, że ks. Budzik został biskupem pomocniczym.

Do niedawna nowy biskup pomocniczy był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Klerycy, którzy spotykali się z nim co dzień, są zadowoleni z awansu swojego przełożonego.
Ks. prof. Stanisław Budzik, został mianowany przez Papieża biskupem pomocnic zym diecezji tarnowskiej 24 lutego.
Ma blisko 52 lata, pochodzi z Łękawicy koło Tarnowa. Jako hasło biskupiego zawołania ks. bp Budzik wybrał słowa: "In virtuti crucis" ("W mocy krzyża"). Nawiązał do tego również podczas uroczystości w tarnowskiej katedrze. Nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej jest miłośnikiem poezji Staffa, Herberta i ks. Twardowskiego; słucha muzyki poważnej (zwłaszcza Mozarta) jeździ na nartach, pływa, wędruje pieszo i na rowerze. Zapowiada, że nadal będzie czynnie uprawiał sport.

Źródło: RDN-Małopolska

Kościół tarnowski ma nowego biskupa pomocniczego. 52-letni ksiądz Stanisław Budzik przyjął sakrę biskupią. W uroczystości, która odbyła się w tarnowskiej katedrze, uczestniczyło prawie 20 polskich biskupów, z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Józefem Kowalczykiem na czele. Była siostra ks. Budzika i wielu gości zza granicy: Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Austrii. Do Tarnowa przyjechała m.in. konsul generalna Republiki Austrii oraz wierni z całej diecezji. Obrzęd święceń rozpoczął się odśpiewaniem hymnu do Ducha świętego. To tradycyjna już prośba o potrzebne łaski dla nowego biskupa. Następnie odczytano dokument o nominacji, który nadszedł z Watykanu. Przed samymi święceniami metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski wygłosił okolicznościową homilię. Powiedział m.in., że biskupstwo to dalsze odkrywanie kapłaństwa, dokonujące się przez zwrot do Jezusa Chrystusa. - Przed biskupem szerzej otwiera się wspólnota Kościoła. Dziś Chrystus mówi nowemu biskupowi, tak jak kiedyś swoim Apostołom - wstańcie, chodźmy - dodał kardynał Macharski. Zaraz po homilii ksiądz Stanisław Budzik wyraził gotowość do posługiwania wiernym z diecezji tarnowskiej. Następnie ordynariusz tarnowski Wiktor Skworc, wraz z towarzyszącymi mu biskupami, nałożył ręce na nowego biskupa. Towarzyszyło temu m.in. położenie Ewangelii na głowę. Ten gest oznacza, że wierne głoszenie Słowa Bożego stanowi jedno z ważniejszych zadań nowego biskupa. Następnie księdzu biskupowi Stanisławowi Budzikowi przekazano księgę ewangelii, a także insygnia biskupie: mitrę, pierścień i pastorał. W sobotniej uroczystości uczestniczyły delegacje z całej diecezji tarnowskiej. Wierni nie kryli wzruszenia i zadowolenia z faktu, że ks. Budzik został biskupem pomocniczym. Do niedawna nowy biskup pomocniczy był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Klerycy, którzy spotykali się z nim co dzień, są zadowoleni z awansu swojego przełożonego.Ks. prof. Stanisław Budzik, został mianowany przez Papieża biskupem pomocnic zym diecezji tarnowskiej 24 lutego.Ma blisko 52 lata, pochodzi z Łękawicy koło Tarnowa. Jako hasło biskupiego zawołania ks. bp Budzik wybrał słowa: "In virtuti crucis" ("W mocy krzyża"). Nawiązał do tego również podczas uroczystości w tarnowskiej katedrze. Nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej jest miłośnikiem poezji Staffa, Herberta i ks. Twardowskiego; słucha muzyki poważnej (zwłaszcza Mozarta) jeździ na nartach, pływa, wędruje pieszo i na rowerze. Zapowiada, że nadal będzie czynnie uprawiał sport. Źródło: RDN-Małopolska