Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Biskup Skworc o lustracji

Biskup Skworc o lustracji

Biskup Skworc o lustracji

- Kościół nie boi się poznania prawdy o sobie: o duchownych czy katolikach świeckich wplątanych w macki agentury - mówił w Tarnowie biskup Wiktor Skworc. Ordynariusz tarnowski w czasie Mszy krzyżma sprawowanej w bazylice katedralnej odniósł się do trwającej w Polsce dyskusji o lustracji. 

Zdaniem biskupa Skworca listy, teczki czy tzw. TW, to "żniwo zła komunistycznego systemu". - Wierzymy w wyzwalającą i oczyszczającą moc prawdy i potrafimy nadać jej konkretny kształt - powiedział biskup. 
Ujawnił, że od 2 lat w archiwach IPN-u w Krakowie i Warszawie badane są materiały dotyczące represji komunistycznych wobec Kościoła tarnowskiego. - Nie potwierdzają się scenariusz o słabości duchowieństwa i uległości wobec systemu - powiedział biskup Skworc. I zapowiedział, że specjalna diecezjalna komisja zbada kopie dokumentów, aby poznać "jakąś prawdę" pisaną przez osoby pracujące w aparacie ucisku komunistycznego państwa. 
Biskup tarnowski uważa, że z blisko 50-letniej konfrontacji z systemem totalitarnym Kościół nie wyszedł jako wspólnota zdradzających i zdradzanych. Wyszedł jako wspólnota męczenników. Ordynariusz przypomniał postać sługi bożego ks. Władysława Findysza, który zginął w latach 60-tych w Nowym Żmigrodzie. - Te wydarzenia powinny i nas mobilizować do wytrwałości - apelował do księży biskup Wiktor Skworc. (foł) 

Źródło: RDN-Małopolska

- Kościół nie boi się poznania prawdy o sobie: o duchownych czy katolikach świeckich wplątanych w macki agentury - mówił w Tarnowie biskup Wiktor Skworc. Ordynariusz tarnowski w czasie Mszy krzyżma sprawowanej w bazylice katedralnej odniósł się do trwającej w Polsce dyskusji o lustracji.  Zdaniem biskupa Skworca listy, teczki czy tzw. TW, to "żniwo zła komunistycznego systemu". - Wierzymy w wyzwalającą i oczyszczającą moc prawdy i potrafimy nadać jej konkretny kształt - powiedział biskup.  Ujawnił, że od 2 lat w archiwach IPN-u w Krakowie i Warszawie badane są materiały dotyczące represji komunistycznych wobec Kościoła tarnowskiego. - Nie potwierdzają się scenariusz o słabości duchowieństwa i uległości wobec systemu - powiedział biskup Skworc. I zapowiedział, że specjalna diecezjalna komisja zbada kopie dokumentów, aby poznać "jakąś prawdę" pisaną przez osoby pracujące w aparacie ucisku komunistycznego państwa.  Biskup tarnowski uważa, że z blisko 50-letniej konfrontacji z systemem totalitarnym Kościół nie wyszedł jako wspólnota zdradzających i zdradzanych. Wyszedł jako wspólnota męczenników. Ordynariusz przypomniał postać sługi bożego ks. Władysława Findysza, który zginął w latach 60-tych w Nowym Żmigrodzie. - Te wydarzenia powinny i nas mobilizować do wytrwałości - apelował do księży biskup Wiktor Skworc. (foł)  Źródło: RDN-Małopolska