Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Breń. Powiat wybiera gospodarza

Breń. Powiat wybiera gospodarza

Breń. Powiat wybiera gospodarza

Hotel, centrum konferencyjne, organizowanie przyjęć, nauka jazdy konnej - takie propozycje wykorzystania budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu wpływają do Starostwa Powiatowego w Dąbrowie. Zarząd powiatu stara się o nowe zagospodarowanie zabytkowych obiektów. 

Ponieważ internat przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przestał funkcjonować, władze powiatu chcą, by obiekt i teren wokół został na nowo zagospodarowany. Na razie rozważane są propozycje, które związane są głównie z hotelarstwem i agroturystyką. Nie ma również decyzji, czy kompleks zostanie sprzedany czy wydzierżawiony. 

- Jedna z propozycji dotyczy stworzenia tu bazy hotelowej, przygotowania stajni dla koni, wykorzystania przyszkolnych szklarni i gruntów rolnych. Mowa jest również o odnowieniu parku i jego wykorzystaniu do nauki jazdy. Inny pomysł zakłada urządzenie w budynku restauracji z hotelem, w którym organizowane byłyby konferencje czy przyjęcia okolicznościowe. W otoczeniu internatu powstałyby place zabaw, wybiegi dla koni, można byłoby organizować kuligi i inne atrakcje dla turystów - wymienia starosta dąbrowski Krzysztof Kaczmarski. 

Zdaniem Andrzeja Cetery, szefa tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków obiekt powinien mieć gospodarza. - Budynkiem powinien się ktoś opiekować, czy to właściciel, czy dzierżawca, nie powinien on stać pusty i nieużytkowany. Najlepiej byłoby też, gdyby kompleks był przekazany w całości, razem z parkiem, ponieważ stanowią one jedną całość - podkreśla Andrzej Cetera.

Zaznacza również, że było to wstępne spotkanie ze starostą, nie omawiano jeszcze konkretnych projektów. Obiekty są wpisane do rejestru zabytków, co oznacza, że przyszły gospodarz musi wiedzieć o tym, na co może sobie pozwolić zanim kupi czy wydzierżawi budynek i park oraz konsultować wszystkie prace z konserwatorem zabytków. (baja) 

Źródło: Dziennik Polski/inTARnet.pl

Hotel, centrum konferencyjne, organizowanie przyjęć, nauka jazdy konnej - takie propozycje wykorzystania budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu wpływają do Starostwa Powiatowego w Dąbrowie. Zarząd powiatu stara się o nowe zagospodarowanie zabytkowych obiektów.  Ponieważ internat przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przestał funkcjonować, władze powiatu chcą, by obiekt i teren wokół został na nowo zagospodarowany. Na razie rozważane są propozycje, które związane są głównie z hotelarstwem i agroturystyką. Nie ma również decyzji, czy kompleks zostanie sprzedany czy wydzierżawiony.  - Jedna z propozycji dotyczy stworzenia tu bazy hotelowej, przygotowania stajni dla koni, wykorzystania przyszkolnych szklarni i gruntów rolnych. Mowa jest również o odnowieniu parku i jego wykorzystaniu do nauki jazdy. Inny pomysł zakłada urządzenie w budynku restauracji z hotelem, w którym organizowane byłyby konferencje czy przyjęcia okolicznościowe. W otoczeniu internatu powstałyby place zabaw, wybiegi dla koni, można byłoby organizować kuligi i inne atrakcje dla turystów - wymienia starosta dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.  Zdaniem Andrzeja Cetery, szefa tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków obiekt powinien mieć gospodarza. - Budynkiem powinien się ktoś opiekować, czy to właściciel, czy dzierżawca, nie powinien on stać pusty i nieużytkowany. Najlepiej byłoby też, gdyby kompleks był przekazany w całości, razem z parkiem, ponieważ stanowią one jedną całość - podkreśla Andrzej Cetera. Zaznacza również, że było to wstępne spotkanie ze starostą, nie omawiano jeszcze konkretnych projektów. Obiekty są wpisane do rejestru zabytków, co oznacza, że przyszły gospodarz musi wiedzieć o tym, na co może sobie pozwolić zanim kupi czy wydzierżawi budynek i park oraz konsultować wszystkie prace z konserwatorem zabytków. (baja)  Źródło: Dziennik Polski/inTARnet.pl