Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Centrum Sztuki Ludowej

Centrum Sztuki Ludowej

Centrum Sztuki Ludowej

W zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, będącej oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ma powstać Centrum Sztuki Ludowej. Plany, gotowe od trzech lat, najprawdopodobniej w tym roku doczekają się realizacji.

Zagroda najbardziej znanej zalipiańskiej malarki i propagatorki tamtejszej sztuki, składa się z budynku mieszkalnego, stodoły i obory. Trzy lata temu muzeum przygotowało projekt adaptacji obory dla potrzeb turystów i nie tylko.
- Budynek chcemy tak zaadoptować, by z zewnątrz zachować starą strukturę, zaś wewnątrz nowocześnie przystosować do potrzeb turystów. Byłyby tam toalety, recepcja i sklepik z pamiątkami, a także warsztaty, gdzie odwiedzający zagrodę uczyliby się miejscowej sztuki: haftowania czy malowania - wyjaśnia Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W stodole wyeksponowane byłyby dawne narzędzia i wozy. Stara chałupa, przeniesiona w to miejsce kilkanaście lat temu, zostałaby wyposażona na wzór typowego dla tych terenów, biednego XIX- wiecznego domu. Potrzeba na to około 300 tyś. złotych. Muzeum czeka na decyzję władz wojewódzkich o przyznaniu środków na ten cel.
Zalipie jest coraz bardziej popularne. W minionych latach odwiedzało je około trzech tysięcy turystów. W ubiegłym roku, dzięki różnym akcjom promocyjnym – ponad sześć tysięcy, w tym blisko tysiąc cudzoziemców.

Źródło: Gazeta Krakowska

W zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, będącej oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ma powstać Centrum Sztuki Ludowej. Plany, gotowe od trzech lat, najprawdopodobniej w tym roku doczekają się realizacji. Zagroda najbardziej znanej zalipiańskiej malarki i propagatorki tamtejszej sztuki, składa się z budynku mieszkalnego, stodoły i obory. Trzy lata temu muzeum przygotowało projekt adaptacji obory dla potrzeb turystów i nie tylko.- Budynek chcemy tak zaadoptować, by z zewnątrz zachować starą strukturę, zaś wewnątrz nowocześnie przystosować do potrzeb turystów. Byłyby tam toalety, recepcja i sklepik z pamiątkami, a także warsztaty, gdzie odwiedzający zagrodę uczyliby się miejscowej sztuki: haftowania czy malowania - wyjaśnia Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.W stodole wyeksponowane byłyby dawne narzędzia i wozy. Stara chałupa, przeniesiona w to miejsce kilkanaście lat temu, zostałaby wyposażona na wzór typowego dla tych terenów, biednego XIX- wiecznego domu. Potrzeba na to około 300 tyś. złotych. Muzeum czeka na decyzję władz wojewódzkich o przyznaniu środków na ten cel.Zalipie jest coraz bardziej popularne. W minionych latach odwiedzało je około trzech tysięcy turystów. W ubiegłym roku, dzięki różnym akcjom promocyjnym – ponad sześć tysięcy, w tym blisko tysiąc cudzoziemców. Źródło: Gazeta Krakowska