Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Chcą kupić zabytki

Chcą kupić zabytki

Chcą kupić zabytki

Hiszpańscy inwestorzy podtrzymują zainteresowanie nabyciem zabytkowego kompleksu w Brniu i synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej i ich remontem. Kolejne rozmowy wypadły pomyślnie, dalsze działania w tej sprawie planowane są we wrześniu. 
Obecnie władze powiatowe dopełniają formalności, konieczne do ewentualnej sprzedaży obiektów. W przypadku zespołu parkowo - krajobrazowego w Brniu, stanowiącego majątek powiatu, sprzedaż komplikuje fakt, że część dawnych zabudowań dworskich jest zamieszkała. W tym tygodniu władze powiatu prowadzić będą rozmowy z konserwatorem zabytków w sprawie nadzoru konserwatorskiego i wyceny obiektu, a także dalszych losów lokatorów. Dalsza procedura przewiduje podjęcie decyzji o sprzedaży przez Radę Powiatu. Rozmowy kontynuowane będą we wrześniu, kiedy do Dąbrowy przyjadą Hiszpanie. Natomiast dąbrowska synagoga jest własnością Skarbu Państwa, Starostwo jest jedynie pośrednikiem, a ostateczna decyzja o jej sprzedaży należy do wojewody małopolskiego. W przypadku obu obiektów sprzedaż ma nastąpić w drodze bezpośredniego przetargu, do którego przystąpić może każdy zainteresowany. - Dla powiatu istotne jest przyszłe przeznaczenie obu obiektów. Jeśli chodzi o park i internat w Brniu, to zamierzenia inwestora są zbieżne z tym, o czym myśleliśmy. Planują urządzić tu zaplecze hotelowo - gastronomiczne. Mały hotelik i sale konferencyjne dobrze wpisują się w to miejsce - mówi wicestarosta dąbrowski, Kazimierz Tęczar.. Trudniejsza jest sprawa z wykorzystaniem synagogi. Mowa jest o zlokalizowaniu tu usług kulturalnych oraz o części restauracyjnej ukierunkowanej na potrawy koszerne. Jak podkreśla wicestarosta Tęczar, przyszła funkcja obiektu musi uwzględniać obwarowania kulturowe, jest to przecież miejsce kultu religijnego. Hiszpanów zainteresowała także dokumentacja synagogi wykonana podczas inwentaryzacji w latach 70-tych, kiedy zamierzano wykorzystać ją na centrum kulturalne w połączeniu z budowanym wówczas w sąsiedztwie budynkiem. Jeden z przedsiębiorców jest bowiem właścicielem firmy, która zajmuje się profesjonalną renowacją i rekonstrukcją zabytkowych budowli. Jego zamiarem jest przywrócenie synagodze pierwotnego stanu. (baja) 

Źródło: Dziennik Polski

Hiszpańscy inwestorzy podtrzymują zainteresowanie nabyciem zabytkowego kompleksu w Brniu i synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej i ich remontem. Kolejne rozmowy wypadły pomyślnie, dalsze działania w tej sprawie planowane są we wrześniu.  Obecnie władze powiatowe dopełniają formalności, konieczne do ewentualnej sprzedaży obiektów. W przypadku zespołu parkowo - krajobrazowego w Brniu, stanowiącego majątek powiatu, sprzedaż komplikuje fakt, że część dawnych zabudowań dworskich jest zamieszkała. W tym tygodniu władze powiatu prowadzić będą rozmowy z konserwatorem zabytków w sprawie nadzoru konserwatorskiego i wyceny obiektu, a także dalszych losów lokatorów. Dalsza procedura przewiduje podjęcie decyzji o sprzedaży przez Radę Powiatu. Rozmowy kontynuowane będą we wrześniu, kiedy do Dąbrowy przyjadą Hiszpanie. Natomiast dąbrowska synagoga jest własnością Skarbu Państwa, Starostwo jest jedynie pośrednikiem, a ostateczna decyzja o jej sprzedaży należy do wojewody małopolskiego. W przypadku obu obiektów sprzedaż ma nastąpić w drodze bezpośredniego przetargu, do którego przystąpić może każdy zainteresowany. - Dla powiatu istotne jest przyszłe przeznaczenie obu obiektów. Jeśli chodzi o park i internat w Brniu, to zamierzenia inwestora są zbieżne z tym, o czym myśleliśmy. Planują urządzić tu zaplecze hotelowo - gastronomiczne. Mały hotelik i sale konferencyjne dobrze wpisują się w to miejsce - mówi wicestarosta dąbrowski, Kazimierz Tęczar.. Trudniejsza jest sprawa z wykorzystaniem synagogi. Mowa jest o zlokalizowaniu tu usług kulturalnych oraz o części restauracyjnej ukierunkowanej na potrawy koszerne. Jak podkreśla wicestarosta Tęczar, przyszła funkcja obiektu musi uwzględniać obwarowania kulturowe, jest to przecież miejsce kultu religijnego. Hiszpanów zainteresowała także dokumentacja synagogi wykonana podczas inwentaryzacji w latach 70-tych, kiedy zamierzano wykorzystać ją na centrum kulturalne w połączeniu z budowanym wówczas w sąsiedztwie budynkiem. Jeden z przedsiębiorców jest bowiem właścicielem firmy, która zajmuje się profesjonalną renowacją i rekonstrukcją zabytkowych budowli. Jego zamiarem jest przywrócenie synagodze pierwotnego stanu. (baja)  Źródło: Dziennik Polski