Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Chroniąc dobra kultury...

Chroniąc dobra kultury...

Chroniąc dobra kultury...

Godzina 10:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej przyjmuje zgłoszenie: „Pali się drewniany kościół w Radgoszczy, przyślijcie pomoc!". Po chwili dyżurny dysponuje pierwsze siły i środki z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego GBARt, GCBA, SH-21 z JRG w Dąbrowie Tarnowskiej, 3 zastępy z OSP Radgoszcz oraz gminne jednostki OSP Radgoszcz-Krzywda, Luszowice, Syków, Małec, informuje Policję oraz Pogotowie Ratunkowe...

Na szczęście to tylko fragment scenariusza ćwiczeń powiatowych, jakie odbyły się na udostępnionym przez ks. dr Marka Łabuza obiekcie Kościoła Parafialnego pw. św. Kazimierza w Radgoszczy w dniu 8 sierpnia br.

Celem działań było sprawdzenie systemu współdziałania jednostek PSP i OSP na terenie powiatu dąbrowskiego oraz sił i środków będących w Wojewódzkim Odwodzie Operacyjnym, w tym przypadku 2 ciężkich samochodów gaśniczych GCBA, które dodatkowo wsparł 40-metrowy podnośnik hydrauliczny SCH 40 z Komendy Miejskiej w Tarnowie.

Organizatorzy ćwiczeń, którymi byli Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Wójtem Gminy Radgoszcz postawili sobie za zadanie wykonanie wielu zadań, między innymi:

- zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz podanie prądów gaśniczych wewnątrz oraz na zewnątrz obiektu,

- ewakuację przedmiotów zabytkowych oraz ważnych kulturowo z kościoła oraz zabezpieczenie i przetransportowanie ich w bezpieczne miejsce przy współpracy z gminnym oddziałem obrony cywilnej,

- pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych druhów OSP,

- stworzenie stanowiska do poboru wody z pobliskiego cieku wodnego,

- przepompowywaniu wody do samochodów,

- ewakuacji ze strefy zagrożenia i udzielenie pierwszej pomocy przygniecionego przez drewnianą belkę strażakowi,

- utworzenie lądowiska i przyjęcie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- kierowanie ruchem przez przybyłą na miejsce Policję,

- stworzenie odwodu przez jednostki OSP,

- itp.

oraz zadań, które na swoich barkach miało Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radgoszczy.

W ćwiczeniach brało udział 120 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, 21 wozów bojowych, 3 zastępy Komendy Miejskiej PSP z Tarnowa, 1 samochód operacyjny z Komendy Wojewódzkiej PSP z Krakowa.

Jednostki OSP z KSRG:

- OSP Radgoszcz

- OSP Smęgorzów

- OSP Olesno

- OSP Szczucin

- OSP Bolesław

- OSP Hubenice-Kozłów

- OSP Zalipie

- OSP Ujście Jezuickie

- OSP Mędrzechów

- OSP Słupiec

Jednostki OSP spoza KSRG:

- OSP Radgoszcz-Krzywda

- OSP Luszowice

- OSP Smyków

- OSP Małec

Ćwiczenia obserwowali funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendant Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Wójtowie Gmin, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, licznie zgromadzeni mieszkańcy i okoliczna ludność.

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej

Godzina 10:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej przyjmuje zgłoszenie: „Pali się drewniany kościół w Radgoszczy, przyślijcie pomoc!". Po chwili dyżurny dysponuje pierwsze siły i środki z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego GBARt, GCBA, SH-21 z JRG w Dąbrowie Tarnowskiej, 3 zastępy z OSP Radgoszcz oraz gminne jednostki OSP Radgoszcz-Krzywda, Luszowice, Syków, Małec, informuje Policję oraz Pogotowie Ratunkowe... Na szczęście to tylko fragment scenariusza ćwiczeń powiatowych, jakie odbyły się na udostępnionym przez ks. dr Marka Łabuza obiekcie Kościoła Parafialnego pw. św. Kazimierza w Radgoszczy w dniu 8 sierpnia br. Celem działań było sprawdzenie systemu współdziałania jednostek PSP i OSP na terenie powiatu dąbrowskiego oraz sił i środków będących w Wojewódzkim Odwodzie Operacyjnym, w tym przypadku 2 ciężkich samochodów gaśniczych GCBA, które dodatkowo wsparł 40-metrowy podnośnik hydrauliczny SCH 40 z Komendy Miejskiej w Tarnowie. Organizatorzy ćwiczeń, którymi byli Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Wójtem Gminy Radgoszcz postawili sobie za zadanie wykonanie wielu zadań, między innymi: - zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz podanie prądów gaśniczych wewnątrz oraz na zewnątrz obiektu, - ewakuację przedmiotów zabytkowych oraz ważnych kulturowo z kościoła oraz zabezpieczenie i przetransportowanie ich w bezpieczne miejsce przy współpracy z gminnym oddziałem obrony cywilnej, - pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych druhów OSP, - stworzenie stanowiska do poboru wody z pobliskiego cieku wodnego, - przepompowywaniu wody do samochodów, - ewakuacji ze strefy zagrożenia i udzielenie pierwszej pomocy przygniecionego przez drewnianą belkę strażakowi, - utworzenie lądowiska i przyjęcie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, - kierowanie ruchem przez przybyłą na miejsce Policję, - stworzenie odwodu przez jednostki OSP, - itp. oraz zadań, które na swoich barkach miało Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Radgoszczy. W ćwiczeniach brało udział 120 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, 21 wozów bojowych, 3 zastępy Komendy Miejskiej PSP z Tarnowa, 1 samochód operacyjny z Komendy Wojewódzkiej PSP z Krakowa. Jednostki OSP z KSRG: - OSP Radgoszcz - OSP Smęgorzów - OSP Olesno - OSP Szczucin - OSP Bolesław - OSP Hubenice-Kozłów - OSP Zalipie - OSP Ujście Jezuickie - OSP Mędrzechów - OSP Słupiec Jednostki OSP spoza KSRG: - OSP Radgoszcz-Krzywda - OSP Luszowice - OSP Smyków - OSP Małec Ćwiczenia obserwowali funkcjonariusz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendant Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Wójtowie Gmin, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, licznie zgromadzeni mieszkańcy i okoliczna ludność. źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej