Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej

Czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej

Czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia przypada 4. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M. W 2010 r. pod Smoleńskiem (Federacja Rosyjska) skutkiem tragicznego wypadku zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie najważniejszych instytucji w kraju, duchowni, przedstawiciele organizacji społecznych oraz ich osoby towarzyszące. Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób.

Prezydent Lech Kaczyński z polską delegację leciał do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia około godz. 4 na lotnisku Okęcie w Warszawie pojawiła się załoga Tu-154. Służby techniczne rozpoczęły poranne przygotowanie maszyny. Start samolotu zaplanowano na godz. 7. Ostatecznie rządowy tupolew odleciał z prawie półgodzinnym opóźnieniem. Rejs miał trwać 75 minut.

Po dotarciu do rosyjskiego lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj załoga rozpoczęła manewr zniżania, po czym okrążyła port lotniczy na wysokości 500 m, by podejść do lądowania od strony wschodniej. Według raportu MAK, o godz. 8.41 czasu polskiego samolot uderzył w brzozę, tracąc część lewego skrzydła i po 5-6 sekundach zderzył się z ziemią.

Katastrofy nie przeżyła żadna z osób znajdujących się pokładzie. Była to druga pod względem ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

Po tragedii ogłoszono tygodniową żałobę narodową. Obowiązki prezydenta przejął marszałek sejmu Bronisław Komorowski. Pod Pałacem Prezydenckim zaczęły gromadzić się tłumy. Składano kwiaty, zapalano znicze.

Wieczorem 10 kwietnia w Smoleńsku Jarosław Kaczyński zidentyfikował zwłoki brata.

Do Rosji poleciał również premier Donald Tusk. Na miejscu spotkał się z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Wspólnie złożyli kwiaty na miejscu katastrofy.

Źródło: http://www.se.pl/

10 kwietnia przypada 4. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M. W 2010 r. pod Smoleńskiem (Federacja Rosyjska) skutkiem tragicznego wypadku zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie najważniejszych instytucji w kraju, duchowni, przedstawiciele organizacji społecznych oraz ich osoby towarzyszące. Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób. Prezydent Lech Kaczyński z polską delegację leciał do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia około godz. 4 na lotnisku Okęcie w Warszawie pojawiła się załoga Tu-154. Służby techniczne rozpoczęły poranne przygotowanie maszyny. Start samolotu zaplanowano na godz. 7. Ostatecznie rządowy tupolew odleciał z prawie półgodzinnym opóźnieniem. Rejs miał trwać 75 minut. Po dotarciu do rosyjskiego lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj załoga rozpoczęła manewr zniżania, po czym okrążyła port lotniczy na wysokości 500 m, by podejść do lądowania od strony wschodniej. Według raportu MAK, o godz. 8.41 czasu polskiego samolot uderzył w brzozę, tracąc część lewego skrzydła i po 5-6 sekundach zderzył się z ziemią. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób znajdujących się pokładzie. Była to druga pod względem ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Po tragedii ogłoszono tygodniową żałobę narodową. Obowiązki prezydenta przejął marszałek sejmu Bronisław Komorowski. Pod Pałacem Prezydenckim zaczęły gromadzić się tłumy. Składano kwiaty, zapalano znicze. Wieczorem 10 kwietnia w Smoleńsku Jarosław Kaczyński zidentyfikował zwłoki brata. Do Rosji poleciał również premier Donald Tusk. Na miejscu spotkał się z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Wspólnie złożyli kwiaty na miejscu katastrofy. Źródło: http://www.se.pl/