1. Dąbrowskie Obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej – 13 KWIETNIA 2010 r

Dąbrowskie Obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej – 13 KWIETNIA 2010 r

W dniu 13 kwietnia 2010 roku w Dąbrowie Tarnowskiej przed tablicą wmurowaną w Kaplicy Cmentarnej, odbyła się uroczystość 70 - tej rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w ramach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Oddano hołd i cześć pomordowanym 22 tys. jeńcom wojennym, w tym 7 mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej, którzy również zginęli w lesie katyńskim. Zebrani uczcili również pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010r . W uroczystościach wzięli udział: przedstawiciele Samorządu Powiatowego ze Starostą Dąbrowskim Wiesławem Krajewskim oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej Robertem Kądzielawą a także przedstawiciele Samorządu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej z Burmistrzem Stanisławem Początkiem.Ponadto na obchody rocznicy katyńskiej przybyli: Radni, Przedstawiciele Policji, Stowarzyszeń, Instytucji, Szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz rodziny pomordowanych w Katyniu, mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za zmarłych, w dwóch tragicznych wydarzeniach narodowych, poprowadził ks. Prałat Stanisław Cyran - proboszcz dąbrowskiej parafii. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Starosta Dąbrowski, który przedstawił, długo zatajany i bolesny temat zbrodni katyńskiej, aby przybliżyć zgromadzonej młodzieży, tak ważny dla naszego narodu rozdział historii Polski. Zebrani mogli również usłyszeć od Starosty kilka słów na temat ostatniego, tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku, jakie spotkało naszą ojczyznę – tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz najważniejszych osób w naszym państwie. Starosta nakreślił postać zmarłego Prezydenta, który nie ustawał w dążeniach o tożsamość i demokrację Polski, nie zapominał o wartościach najwyższych jak przystało na prawdziwego Polaka, Katolika i Patriotę. Osobiste refleksje skierowała do zebranych pani profesor Danuta Kawa - emerytowana nauczycielka j.polskiego w L.O - córka zamordowanego w Katyniu St. Przodownika PP - Albina Basisty. W następnej części uroczystości, delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć pomordowanych dąbrowian. Po zakończeniu tej części uroczystości, zebrani udali się do Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, w którym młodzież i nauczyciele szkoły przygotowali program poświęcony zbrodni dokonanej na oficerach i inteligencji polskiej w 1940 roku.Uczniowie przedstawili w programie słowno - muzycznym, ogrom cierpienia i bólu jakie musieli znosić polscy oficerowie i przedstawiciele elit różnych dziedzin życia – bestialsko zamordowani przez NKWD.Akademię przygotowały nauczycielki szkoły: pani Urszula Bobowska, pani Grażyna Tabor i pani Zofia Kądzielawa. Na zakończenie uroczystości, zebrano się na dziedzińcu szkoły aby dokonać symbolicznego posadzenia 7 dębów, tzw. "dębów katyńskich", które mają upamiętniać 7 mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej zgładzonych w Katyniu.Posadzenie tych młodych drzewek powierzono najbliższej rodzinie i krewnym, pomordowanych oraz Staroście Dąbrowskiemu Wiesławowi Krajewskiemu i Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławowi Początkowi.