Długi weekend na drogach powiatu!
Podczas mijającego „długiego” weekendu począwszy od czwartku 14 sierpnia br. do niedzieli 18 sierpnia br. dąbrowscy policjanci na terenie całego powiatu zatrzymali, aż 14 nietrzeźwych kierowców lub będących w stanie po użyciu alkoholu. Pomimo kierowanych już wielokrotnie w tym roku apeli przez Policję, liczba użytkowników dróg poruszających się pod wpływem alkoholu utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie.
Kolejna eskalacja zatrzymanych nietrzeźwych kierujących przypadła na przedłużony weekend sierpnia, kiedy zatrzymano 14 nietrzeźwych użytkowników ruchu będących pod wpływem alkoholu w tym: 5 kierujących pojazdami silnikowymi będących w stanie nietrzeźwości, 5 kierujących innymi pojazdami będących w stanie nietrzeźwości, 1 kierujący pojazdami silnikowymi będących w stanie po użyciu alkoholu oraz 3 kierujących innymi pojazdami niż silnikowy będących w stanie po użyciu alkoholu. W trakcie tego okresu dąbrowscy policjanci przebadali na stan trzeźwości ponad 1100 kierowców. Od początku 2014 roku dąbrowscy policjanci zatrzymali ponad 250 uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. Zwiększa się również liczba udziału nietrzeźwych kierujących samochodami oraz innymi pojazdami w wypadkach i kolizjach drogowych.
Wobec powyższego Policja ponawia apel do wszystkich uczestników ruchu drogowego o powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i ryzykowania jazdy pod jego wpływem. Ryzyko spowodowania wypadku przez kierującego pod wpływem alkoholu jest duże i często staje się przyczyną wielu tragedii, gdzie na drodze giną bądź tracą zdrowie ludzie.
Ponadto Policja apeluje do wszystkich uczestników dróg, aby w przypadku zauważenia pojazdów, które ich zdaniem stwarzają zagrożenie na drodze lub podejrzenia kierowców pojazdów mogących prowadzić je w stanie nietrzeźwości, niezwłocznie informowali o tym Policję na telefon alarmowy 997 lub 112.
W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami mieszkańców Powiśla w zakresie procedur postępowania wobec kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz przeprowadzania badań na stan trzeźwości kierowców przez Policję, przypominamy poniżej regulacje prawne w tej kwestii.
1. Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza - jest określany zgodnie z art. 115§16 k.k. stanem nietrzeźwości.
Według art. 129i ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym , badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu.
3. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym należy go uprzedzić.
Art. 129 ust.2 pkt.8 lit. a) Kodeksu Drogowego głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
2. Kara pozbawienia wolności: Kto prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości (Stan powyżej 0,5 promila ) popełnia przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów silnikowych na czas od 1 roku do 10 lat (wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i ponownymi egzaminami, żeby móc po upływie zakazu nadal poruszać się po drogach jako kierowca). Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
W pozostałych przypadkach uczestnik ruchu będący pod wpływem alkoholu odpowiada za popełnienie wykroczenia. Popełnienie wykroczenia może skutkować zastosowaniem środka karnego w postaci aresztu, grzywny oraz zakazu prowadzenia pojazdów.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5