Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Danielnik świadectwem tragicznych wydarzeń Powiśla Dąbrowskiego

Danielnik świadectwem tragicznych wydarzeń Powiśla Dąbrowskiego

Danielnik świadectwem tragicznych wydarzeń Powiśla Dąbrowskiego

28 kwietnia 2016 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie przygotowane przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej. Było nim podsumowanie działań mających na celu zachowanie pamięci o ludności cywilnej bestialsko zamordowanej w lasku Danielnik w lipcu 1944 r.

Wtedy to doszło w Opatowcu do walk własowców pod dowództwem niemieckich oficerów SS z partyzantami AK i BCh. Po wycofaniu się partyzantów spacyfikowali oni Opatowiec rozpoczęli przeprawę przez Wisłę do Ujścia Jezuickiego, podczas której zostali ostrzelani przez drużynę AK z placówki „Gienia". Po całonocnych walkach własowcy dokonali krwawej pacyfikacji wsi, paląc m.in. 32 gospodarstwa i zabijając 5 osób, w tym dwuletnie dziecko. Po przeszukaniu strychów i piwnic wyłapali 18-tu mężczyzn, powiązali kolczastym drutem i popędzili przez Gręboszów do Dąbrowy. Zmasakrowanych od tortur, umęczonych ludzi dowleczono do lasku Danielnik koło stacji kolejowej, gdzie na rozkaz oficerów SS ich rozstrzelano. Zwłoki pochowano na miejscu egzekucji, a następnego dnia członkowie ruchu oporu ekshumowali je i pod osłoną nocy przewieźli na cmentarze w Opatowcu i Gręboszowie W miejscu rozstrzelania powstał pomnik upamiętniający ofiary tamtego wydarzenia.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/30_Podsumowanie_inicjatywy_uczniowskiej_na_temat_pomnika_Danielniku/IMG_7187aaa.jpg

Kandydujący do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP Wiktoria Grzech i Błażej Węgrzyn wraz z sojusznikami zaprezentowali w MBP wyniki działań mających na celu podniesienie świadomości o tych istotnych faktach.

Wystąpienie zostało ubogacone nagraniami z przeprowadzonego sondażu, wywiadów oraz montażem słowno-muzycznym. Dodatkowo uczniowie zorganizowali wycieczkę do Ujścia Jezuickiego i Opatowca śladami ofiar tej tragedii oraz spotkania ze uczestnikami tamtych dni Genowefą Dąbroś i Bolesławem Gruchałą. Spotkania ze świadkami będącymi wówczas dziećmi pozwoliły młodzieży poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej i Rzeczpospolitej Ludowej.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/30_Podsumowanie_inicjatywy_uczniowskiej_na_temat_pomnika_Danielniku/IMG_7123aaa.jpg

Inicjatywa ta zwiększyła zainteresowanie pomnikiem i wydarzeniami z nim związanymi, pozwoliła poszerzyć świadomość historyczną wśród lokalnej społeczności. Przeprowadzony sondaż uświadomił mieszkańcom i władzom o konieczności dbania o estetykę miejsc pamięci. Słuchaczami tej niezwykle poruszającej prelekcji byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

files/aktualnosci/2016/04_Kwiecien/30_Podsumowanie_inicjatywy_uczniowskiej_na_temat_pomnika_Danielniku/IMG_7155aaa.jpg

Działania te odbywały się pod honorowym patronatem Tadeusza Kwiatkowskiego Starosty Dąbrowskiego oraz Jadwigą Kusior Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

28 kwietnia 2016 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie przygotowane przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej. Było nim podsumowanie działań mających na celu zachowanie pamięci o ludności cywilnej bestialsko zamordowanej w lasku Danielnik w lipcu 1944 r. Wtedy to doszło w Opatowcu do walk własowców pod dowództwem niemieckich oficerów SS z partyzantami AK i BCh. Po wycofaniu się partyzantów spacyfikowali oni Opatowiec rozpoczęli przeprawę przez Wisłę do Ujścia Jezuickiego, podczas której zostali ostrzelani przez drużynę AK z placówki „Gienia". Po całonocnych walkach własowcy dokonali krwawej pacyfikacji wsi, paląc m.in. 32 gospodarstwa i zabijając 5 osób, w tym dwuletnie dziecko. Po przeszukaniu strychów i piwnic wyłapali 18-tu mężczyzn, powiązali kolczastym drutem i popędzili przez Gręboszów do Dąbrowy. Zmasakrowanych od tortur, umęczonych ludzi dowleczono do lasku Danielnik koło stacji kolejowej, gdzie na rozkaz oficerów SS ich rozstrzelano. Zwłoki pochowano na miejscu egzekucji, a następnego dnia członkowie ruchu oporu ekshumowali je i pod osłoną nocy przewieźli na cmentarze w Opatowcu i Gręboszowie W miejscu rozstrzelania powstał pomnik upamiętniający ofiary tamtego wydarzenia. Kandydujący do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP Wiktoria Grzech i Błażej Węgrzyn wraz z sojusznikami zaprezentowali w MBP wyniki działań mających na celu podniesienie świadomości o tych istotnych faktach. Wystąpienie zostało ubogacone nagraniami z przeprowadzonego sondażu, wywiadów oraz montażem słowno-muzycznym. Dodatkowo uczniowie zorganizowali wycieczkę do Ujścia Jezuickiego i Opatowca śladami ofiar tej tragedii oraz spotkania ze uczestnikami tamtych dni Genowefą Dąbroś i Bolesławem Gruchałą. Spotkania ze świadkami będącymi wówczas dziećmi pozwoliły młodzieży poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej i Rzeczpospolitej Ludowej. Inicjatywa ta zwiększyła zainteresowanie pomnikiem i wydarzeniami z nim związanymi, pozwoliła poszerzyć świadomość historyczną wśród lokalnej społeczności. Przeprowadzony sondaż uświadomił mieszkańcom i władzom o konieczności dbania o estetykę miejsc pamięci. Słuchaczami tej niezwykle poruszającej prelekcji byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Działania te odbywały się pod honorowym patronatem Tadeusza Kwiatkowskiego Starosty Dąbrowskiego oraz Jadwigą Kusior Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej