Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Delegacja Ambasady Republiki Chorwacji w Gminie Gręboszów

Delegacja Ambasady Republiki Chorwacji w Gminie Gręboszów

Delegacja Ambasady Republiki Chorwacji w Gminie Gręboszów

W niedzielę, 5 listopada br., delegacja Ambasady Republiki Chorwacji na czele z Tomislawem Vidoševićem, ambasadorem gościła w gminie Gręboszów. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej eucharystii w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, którą sprawował ks. Wiesław Babiarz, proboszcz parafii Gręboszów.

Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, przedstawiciele władzy samorządowej powiatu i gminy oraz mieszkańcy gminy Gręboszów udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim, aby oddać hołd chorwackim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. W modlitwie i refleksji uczczono pamięć wszystkich poległych i spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Obydwie delegacje złożyły symboliczne wieńce oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku.

Na cmentarzu wojennym nr 251w Ujściu Jezuickim spoczywa 275 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 133 żołnierzy Zagrzebskiego Batalionu Strzelców Polowych) i 77 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w 1915 r. oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran 6 września 1939 r. w Siedliszowicach.

W symbolicznym spotkaniu wzięli udział m. in.: Ambasador Republiki Chorwacji Tomislaw Vidošević, Konsul Generalny Chorwacji w Polsce Paweł Włodarczyk, Attache Obrony Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej komandor Joško Šantić z małżonką, dowódca XII-tego chorwackiego kontyngentu Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji stacjonującego w Bemowie Piskim major Ivo Košćević z przedstawicielami żołnierzy kontyngentu, sekretarz ambasadora Mateusz Lipowski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, sekretarz gminy Zdzisław Kogut, radny Rady Powiatu Dąbrowsiego Sebastian Kądzielawa, radni Rady Gminy Gręboszów: Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Tomasz Koziara, Wiesław Wytrwał, Stanisław Misiaszek, Krzysztof Dymon, Piotr Polanowski, Stanisław Koziara, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, przedsiębiorcy, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Gręboszów.

Po uroczystościach na cmentarzu przedstawiciele delegacji chorwackiej oraz zaproszeni goście udali się do świetlicy OSP w Gręboszowie na dalszą część spotkania i uroczysty obiad, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Gręboszów.

oprac. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie im. Jakuba Bojki

W niedzielę, 5 listopada br., delegacja Ambasady Republiki Chorwacji na czele z Tomislawem Vidoševićem, ambasadorem gościła w gminie Gręboszów. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej eucharystii w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, którą sprawował ks. Wiesław Babiarz, proboszcz parafii Gręboszów. Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, przedstawiciele władzy samorządowej powiatu i gminy oraz mieszkańcy gminy Gręboszów udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim, aby oddać hołd chorwackim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. W modlitwie i refleksji uczczono pamięć wszystkich poległych i spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Obydwie delegacje złożyły symboliczne wieńce oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku. Na cmentarzu wojennym nr 251w Ujściu Jezuickim spoczywa 275 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 133 żołnierzy Zagrzebskiego Batalionu Strzelców Polowych) i 77 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w 1915 r. oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran 6 września 1939 r. w Siedliszowicach. W symbolicznym spotkaniu wzięli udział m. in.: Ambasador Republiki Chorwacji Tomislaw Vidošević, Konsul Generalny Chorwacji w Polsce Paweł Włodarczyk, Attache Obrony Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej komandor Joško Šantić z małżonką, dowódca XII-tego chorwackiego kontyngentu Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji stacjonującego w Bemowie Piskim major Ivo Košćević z przedstawicielami żołnierzy kontyngentu, sekretarz ambasadora Mateusz Lipowski, wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, sekretarz gminy Zdzisław Kogut, radny Rady Powiatu Dąbrowsiego Sebastian Kądzielawa, radni Rady Gminy Gręboszów: Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Tomasz Koziara, Wiesław Wytrwał, Stanisław Misiaszek, Krzysztof Dymon, Piotr Polanowski, Stanisław Koziara, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, przedsiębiorcy, sołtysi oraz mieszkańcy gminy Gręboszów. Po uroczystościach na cmentarzu przedstawiciele delegacji chorwackiej oraz zaproszeni goście udali się do świetlicy OSP w Gręboszowie na dalszą część spotkania i uroczysty obiad, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Gręboszów. fot. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie im. Jakuba Bojki oprac. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie im. Jakuba Bojki
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG