Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Delegacja polska na festiwalu winobrania w Budapeszcie

Delegacja polska na festiwalu winobrania w Budapeszcie

Delegacja polska na festiwalu winobrania w Budapeszcie

W dniach 22 - 24 września br. delegacja Powiatu Dąbrowskiego wraz z przedsiębiorcami wzięła udział w „Europejskim Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w XVIII Dzielnicy Budapesztu. Impreza ta zorganizowana z funduszy europejskich. Wspólny wniosek został złożony przez Powiat Dąbrowski i XVIII Dzielnicę Budapesztu do Programu Unii Europejskiej w ramach „Miast Partnerskich". Wyjazd ten w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Wizyta ta jest również kontynuacją nawiązanej w 2000 roku współpracy międzynarodowej z Węgrami.

Podczas festiwalu Polska reprezentowana była, oprócz delegacji dąbrowskiej, przez zespół folklorystyczny „Gilowianka" z Żywca i zespół tańca POLONEZ składający się
z Poloni węgierskiej. Głównym punktem programu było „Europejskie Winobranie" czyli festiwal folklorystyczny, który miał za zadanie przedstawić europejskie tradycje i zwyczaje połączone z jesiennymi obrzędami partnerskich krajów. W festiwalu wzięło udział około 180 osób z różnych krajów Europy m.in. Niemiec, Rumuni, Węgier i Polski, która reprezentowana była przez 60 osób. Głównym punktem bogatego programu był przejazd wszystkich uczestników w bryczkach korowodem po ulicach miasta połączony ze śpiewem regionalnych pieśni i tańcami. Korowód składał się z około 30 bryczek z zaprzęgami konnymi. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski wspólnie z Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu, Burmistrzem Miasta Roding w Niemczech i Tusnadfurdo w Rumunii złożyli wieńce pod tablicą Gezy Krepuski – człowieka, który pierwszy zaczął wytwarzać węgierskie wino. Ponadto regionalne tańce i pieśni połączone z degustacją węgierskich win przedstawiane były
w ogrodzie Bokay w Budapeszcie. Występy Polaków były bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Szczególnie akcentowany był występ polskiego zespołu POLONEZ.

Po zakończonej imprezie, wszyscy jego uczestnicy zadeklarowali swoje uczestnictwo w przyszłorocznej organizacji festiwalu.

Dalsze plany na przyszłość

Na zakończenie festiwalu winobrania delegacja powiatu spotkała się z koordynatorami projektu ze wszystkich państw członkowskich na wspólnej konferencji podsumowującej zrealizowany projekt. Przedstawiciele każdego z krajów uczestniczących w projekcie wymienili swoje opinie nt. projektu a także zadeklarowali chęć dalszej współpracy w zakresie organizacji festiwalu winobrania w przyszłym roku poprzez podpisanie wspólnej deklaracji. Podczas spotkania omówiono również inne możliwości korzystania z funduszy unijnych. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski zaproponował możliwość zorganizowania międzynarodowego spotkania młodzieży polskiej, węgierskiej, niemieckiej i bułgarskiej na Powiślu Dąbrowskim. Podczas spotkania ustalono także możliwość wspólnego spotkania osób odpowiedzialnych za projekty unijne w urzędach wymienionych krajów, w celu wymiany swoich doświadczeń w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej.

W dniach 22 - 24 września br. delegacja Powiatu Dąbrowskiego wraz z przedsiębiorcami wzięła udział w „Europejskim Festiwalu Winobrania Geza Krepuska" w XVIII Dzielnicy Budapesztu. Impreza ta zorganizowana z funduszy europejskich. Wspólny wniosek został złożony przez Powiat Dąbrowski i XVIII Dzielnicę Budapesztu do Programu Unii Europejskiej w ramach „Miast Partnerskich". Wyjazd ten w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Wizyta ta jest również kontynuacją nawiązanej w 2000 roku współpracy międzynarodowej z Węgrami. Podczas festiwalu Polska reprezentowana była, oprócz delegacji dąbrowskiej, przez zespół folklorystyczny „Gilowianka" z Żywca i zespół tańca POLONEZ składający sięz Poloni węgierskiej. Głównym punktem programu było „Europejskie Winobranie" czyli festiwal folklorystyczny, który miał za zadanie przedstawić europejskie tradycje i zwyczaje połączone z jesiennymi obrzędami partnerskich krajów. W festiwalu wzięło udział około 180 osób z różnych krajów Europy m.in. Niemiec, Rumuni, Węgier i Polski, która reprezentowana była przez 60 osób. Głównym punktem bogatego programu był przejazd wszystkich uczestników w bryczkach korowodem po ulicach miasta połączony ze śpiewem regionalnych pieśni i tańcami. Korowód składał się z około 30 bryczek z zaprzęgami konnymi. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski wspólnie z Burmistrzem XVIII Dzielnicy Budapesztu, Burmistrzem Miasta Roding w Niemczech i Tusnadfurdo w Rumunii złożyli wieńce pod tablicą Gezy Krepuski – człowieka, który pierwszy zaczął wytwarzać węgierskie wino. Ponadto regionalne tańce i pieśni połączone z degustacją węgierskich win przedstawiane byływ ogrodzie Bokay w Budapeszcie. Występy Polaków były bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Szczególnie akcentowany był występ polskiego zespołu POLONEZ. Po zakończonej imprezie, wszyscy jego uczestnicy zadeklarowali swoje uczestnictwo w przyszłorocznej organizacji festiwalu. Dalsze plany na przyszłość Na zakończenie festiwalu winobrania delegacja powiatu spotkała się z koordynatorami projektu ze wszystkich państw członkowskich na wspólnej konferencji podsumowującej zrealizowany projekt. Przedstawiciele każdego z krajów uczestniczących w projekcie wymienili swoje opinie nt. projektu a także zadeklarowali chęć dalszej współpracy w zakresie organizacji festiwalu winobrania w przyszłym roku poprzez podpisanie wspólnej deklaracji. Podczas spotkania omówiono również inne możliwości korzystania z funduszy unijnych. Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski zaproponował możliwość zorganizowania międzynarodowego spotkania młodzieży polskiej, węgierskiej, niemieckiej i bułgarskiej na Powiślu Dąbrowskim. Podczas spotkania ustalono także możliwość wspólnego spotkania osób odpowiedzialnych za projekty unijne w urzędach wymienionych krajów, w celu wymiany swoich doświadczeń w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej.