Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Delegacja Powiatu Dąbrowskiego w Roding

Delegacja Powiatu Dąbrowskiego w Roding

Delegacja Powiatu Dąbrowskiego w Roding

Delegacja powiatu dąbrowskiego zakończyła wizytę w Roding w Niemczech. Wyjazd okazał się owocny, a nawiązane w ubiegłym roku kontakty będą nadal kontynuowane i poszerzane. Rewizyta przedstawicieli miasteczka planowana jest wiosną przyszłego roku. 
Podczas wizyty powiat dąbrowski reprezentowali Starosta Krzysztof Karczmarski, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz Prezes Zrzeszenia Przedsiębiorców i Handlowców Robert Kądzielawa. W ciągu dwóch dni poznawali pracę samorządu Roding, zasady tworzenia przez władze stref przemysłowych, ich działania służące rozwojowi przedsiębiorczości. Delegacja z Powiśla miała również okazję zobaczyć miejscowe szkoły, szpital powiatowy i dom opieki społecznej oraz obiekty sportowe. Zdaniem samorządowców z Powiśla wiele niemieckich rozwiązań jest znacznie sprawniejszych niż Polsce, tamtejsze samorządy mają również więcej swobody w podejmowaniu decyzji gospodarczych. W Roding bardzo dużą uwagę przywiązuje się do rozwoju przedsiębiorczości. W mieście i powiecie działa wiele dużych firm. Mogą one liczyć na wsparcie i pomoc miejscowego samorządu m.in. przy kupnie dodatkowych terenów. Miasto sporo inwestuje również w tworzenie stref ekonomicznych. Miasto i tamtejszy odpowiednik powiatu są bardzo podobne do Powiśla Dąbrowskiego. Powiat liczy około 50 tys. mieszkańców, samo miasto 12 tys. Realia życia są tam jednak zupełnie inne, nie ma bezrobocia, a teren uważany jest za wysoko uprzemysłowiony. Przedstawiciele powiatu złożyli stronie niemieckiej także ofertę współpracy gospodarczej, nie tylko w zakresie wymiany handlowej, ale kooperacji przedsiębiorstw. Rozmawiano też o możliwości zatrudnienia Polaków w tamtejszych firmach. Tego rodzaju współpraca uzależniona jest jednak od bezpośrednich ustaleń z przedsiębiorcami. Ale jak się okazuje, w Roding już pracują Polacy, przedstawiciele powiatu poznali Polkę, zatrudnioną w domu pomocy społecznej, która mieszka tam wraz z rodziną. Niemcom przedstawiono również materiały dotyczące atrakcji turystycznych Powiśla. Niemcy są zainteresowani rozwijaniem dalszej współpracy z polskim samorządem. W przyszłym roku planowana jest rewizyta władz Roding w Dąbrowie, mająca na celu lepsze poznanie partnera i zacieśnienie kontaktów. Dopiero po dłuższym czasie wzajemnej współpracy można będzie podpisać oficjalne porozumienie. Strona niemiecka traktuje je nie tylko jako dopełnienie formalności, ale i święto całego miasta, połączone z różnymi imprezami i wystawami.(BAJA)

Źródło: Dziennik Polski

Delegacja powiatu dąbrowskiego zakończyła wizytę w Roding w Niemczech. Wyjazd okazał się owocny, a nawiązane w ubiegłym roku kontakty będą nadal kontynuowane i poszerzane. Rewizyta przedstawicieli miasteczka planowana jest wiosną przyszłego roku.  Podczas wizyty powiat dąbrowski reprezentowali Starosta Krzysztof Karczmarski, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz Prezes Zrzeszenia Przedsiębiorców i Handlowców Robert Kądzielawa. W ciągu dwóch dni poznawali pracę samorządu Roding, zasady tworzenia przez władze stref przemysłowych, ich działania służące rozwojowi przedsiębiorczości. Delegacja z Powiśla miała również okazję zobaczyć miejscowe szkoły, szpital powiatowy i dom opieki społecznej oraz obiekty sportowe. Zdaniem samorządowców z Powiśla wiele niemieckich rozwiązań jest znacznie sprawniejszych niż Polsce, tamtejsze samorządy mają również więcej swobody w podejmowaniu decyzji gospodarczych. W Roding bardzo dużą uwagę przywiązuje się do rozwoju przedsiębiorczości. W mieście i powiecie działa wiele dużych firm. Mogą one liczyć na wsparcie i pomoc miejscowego samorządu m.in. przy kupnie dodatkowych terenów. Miasto sporo inwestuje również w tworzenie stref ekonomicznych. Miasto i tamtejszy odpowiednik powiatu są bardzo podobne do Powiśla Dąbrowskiego. Powiat liczy około 50 tys. mieszkańców, samo miasto 12 tys. Realia życia są tam jednak zupełnie inne, nie ma bezrobocia, a teren uważany jest za wysoko uprzemysłowiony. Przedstawiciele powiatu złożyli stronie niemieckiej także ofertę współpracy gospodarczej, nie tylko w zakresie wymiany handlowej, ale kooperacji przedsiębiorstw. Rozmawiano też o możliwości zatrudnienia Polaków w tamtejszych firmach. Tego rodzaju współpraca uzależniona jest jednak od bezpośrednich ustaleń z przedsiębiorcami. Ale jak się okazuje, w Roding już pracują Polacy, przedstawiciele powiatu poznali Polkę, zatrudnioną w domu pomocy społecznej, która mieszka tam wraz z rodziną. Niemcom przedstawiono również materiały dotyczące atrakcji turystycznych Powiśla. Niemcy są zainteresowani rozwijaniem dalszej współpracy z polskim samorządem. W przyszłym roku planowana jest rewizyta władz Roding w Dąbrowie, mająca na celu lepsze poznanie partnera i zacieśnienie kontaktów. Dopiero po dłuższym czasie wzajemnej współpracy można będzie podpisać oficjalne porozumienie. Strona niemiecka traktuje je nie tylko jako dopełnienie formalności, ale i święto całego miasta, połączone z różnymi imprezami i wystawami.(BAJA) Źródło: Dziennik Polski