1. Delegacja z Bałty i Magnano in Riviera z wizytą na Powiślu

Delegacja z Bałty i Magnano in Riviera z wizytą na Powiślu

files/aktualnosci/2015/11_listopad/13_Delegacja_z_Balty_i_Magnano_in_Riviera_z_wizyta_na_Powislu/w049.jpg

files/aktualnosci/2015/11_listopad/13_Delegacja_z_Balty_i_Magnano_in_Riviera_z_wizyta_na_Powislu/w053.jpg

files/aktualnosci/2015/11_listopad/13_Delegacja_z_Balty_i_Magnano_in_Riviera_z_wizyta_na_Powislu/w034.jpg

files/aktualnosci/2015/11_listopad/13_Delegacja_z_Balty_i_Magnano_in_Riviera_z_wizyta_na_Powislu/w017.jpg

W odpowiedzi na zaproszenie Tadeusza Kwiatkowskiego Starosty Dąbrowskiego na tegoroczne powiatowe obchody 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości przybyli przedstawiciele Bałty na Ukrainie na czele z Wiktorem Soroką Przewodniczącym Rady Rejonu Bałckiego i Siergiejem Mazurem Burmistrzem Miasta Bałta oraz Magnano in Riviera we Włoszech na czele z Olgą Ermacora. Wizyta gości z Włoch i Ukrainy na Powiślu rozpoczęła się spotkaniem z gospodarzem powiatu Tadeuszem Kwiatkowskim w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. 11 listopada br. delegacje zagranicznych samorządów, wspólnie ze społecznością powiatu dąbrowskiego, świętowały kolejną radosną rocznicę odzyskania niepodległości. Złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, a także wygłosili okolicznościowe przemówienia. Po uroczystościach patriotycznych w Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się spotkanie podczas, którego zostały podpisane listy intencyjne w sprawie nawiązania partnerskiej współpracy Dąbrowy Tarnowskiej oraz Miasta i Gminy Szczucin z miastem Bałta. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Marek Kopia Wicestarosta, Barbara Pobiegło Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej wraz z Jackiem Saratem Przewodniczącym Rady Miejskiej, Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin wraz z Agnieszką Beker Przewodniczącą Rady Miejskiej, Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów, Stanisław Krawiec Dyrektor Centrum Polonii-Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Jan Kiljan Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas rozmów m.in. poruszano tematy dotyczące nowych kierunków działań w zakresie współpracy oraz promocji walorów turystycznych i kulturowych powiatu dąbrowskiego i Rejonu Bałckiego, a także o nawiązaniu bliższej współpracy z Magnano in Riviera. Delegacja z Magnano in Riviera, goszcząc po raz pierwszy w naszym powiecie, zwiedziła ciekawe zabytki i warte zobaczenia miejsca w regionie. Odwiedziła m.in. zespół dworsko-parkowy w Brniu, największy - liczący się na świecie zbiór zabytkowych maszyn drogowych w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, odnowioną synagogę, zapoznając się z jej historią oraz funkcjonowaniem tego obiektu jako Ośrodek Spotkań Kultur. Udali się również na Zalipie i poznali zwyczaj malowania domów oraz wnętrz mieszkalnych w unikalne kwiaty przez miejscowe artystki. Podczas wizyty w Domu Malarek, mieli okazję przyjrzeć się jak powstają tradycyjne, sławne na cały świat, zalipiańskie ornamenty kwiatowe. Wizyta w tych miejscach była bardzo interesująca dla gości.