Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dni Pamięci Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej

Dni Pamięci Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej

Dni Pamięci Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej

W niedzielę 26 czerwca przed dąbrowską synagogą odbyło się zakończenie trwających od 16 czerwca „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich". Wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej otwarta została wystawa Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej". Zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia, które prezentował Adam Bartosz - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. O 21-szej na dziedzińcu synagogi odbył się koncert zespołu muzycznego „Transkapela", o tematyce żydowskiej. Występowi kapeli przysłuchiwali się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy, a także licznie przybyli mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego. W trakcie koncertu F.H.U.P. KWANT z Dąbrowy Tarnowskiej oświetliła obiekt synagogi, co stworzyło dodatkowy nastrój wieczornego koncertu.
Dąbrowska synagoga została wybudowana w 1868 roku, według projektu inż. Abrahama Goldsteina, ze środków Fundacji Ajzyka Sterna. Podczas pierwszej wojny światowej synagoga została zniszczona. W 1937 roku dokonano generalnego remontu i wybudowano trzykondygnacyjny krużganek. Podczas okupacji synagoga została znowu zniszczona. Niemcy urządzili w niej magazyn. Po wojnie, ocaleni Żydzi modlili się w przedsionku synagogi, później w bocznej małej sali modlitewnej. W latach sześćdziesiątych synagoga została częściowo odremontowana. W 1971 roku Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego zrzekł się praw do własności obiektu na rzecz Skarbu Państwa.

W niedzielę 26 czerwca przed dąbrowską synagogą odbyło się zakończenie trwających od 16 czerwca „Dni Pamięci Żydów Galicyjskich". Wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej otwarta została wystawa Pawła Topolskiego „Rekonsekracja Synagogi w Bobowej". Zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia, które prezentował Adam Bartosz - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. O 21-szej na dziedzińcu synagogi odbył się koncert zespołu muzycznego „Transkapela", o tematyce żydowskiej. Występowi kapeli przysłuchiwali się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy, a także licznie przybyli mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego. W trakcie koncertu F.H.U.P. KWANT z Dąbrowy Tarnowskiej oświetliła obiekt synagogi, co stworzyło dodatkowy nastrój wieczornego koncertu.Dąbrowska synagoga została wybudowana w 1868 roku, według projektu inż. Abrahama Goldsteina, ze środków Fundacji Ajzyka Sterna. Podczas pierwszej wojny światowej synagoga została zniszczona. W 1937 roku dokonano generalnego remontu i wybudowano trzykondygnacyjny krużganek. Podczas okupacji synagoga została znowu zniszczona. Niemcy urządzili w niej magazyn. Po wojnie, ocaleni Żydzi modlili się w przedsionku synagogi, później w bocznej małej sali modlitewnej. W latach sześćdziesiątych synagoga została częściowo odremontowana. W 1971 roku Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego zrzekł się praw do własności obiektu na rzecz Skarbu Państwa.