Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

14 i 15 września 2019 roku rozpoczęły się oficjalne obchody święta plonów w Spale w województwie łódzkim pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Województwo Małopolskie również wystawiło się ze swoim stoiskiem, które prezentowało się  pośród innych wyjątkowo okazale, ponieważ zostało wystylizowane na wzór zalipiańskiej chaty. Odwiedzający mogli podziwiać nie tylko niezwykłe wnętrza, ale także wziąć udział w warsztatach malowania zalipiańskich motywów, które prowadziły malarki z powiślańskiego Zalipia.

Małopolska podbiła serca gości swoimi smakami, muzyką ludową oraz wyjątkowymi warsztatami sztuki ludowej. Tak w skrócie można opisać udział Województwa Małopolskiego w Dożynkach Prezydenckich. W Spale oprócz pary prezydenckiej obecni byli  również m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski minister rolnictwa, Anna Pieczarka z zarządu województwa oraz Iwona Gibas wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Prezydent dziękował rolnikom za „trud ich ciężkiej pracy i służbę dla polskiego społeczeństwa“. - To był trudny rok dla polskiego rolnictwa. Spowodowały to klęski jakie na rolników spadły w tym roku. Lecz zawsze byliście gotowi poświęcać się dla Ojczyzny, a to świadczy o waszej wielkości jako ważnej części naszego społeczeństwa – powiedział m.in. prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

Podczas dwudniowych uroczystości zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych, kiermasze, zabawy dla dzieci i Miasteczko Regionów, w którym mogły zaprezentować się wszystkie województwa. Stoisko Małopolski wyróżniało się na tle innych regionów, co docenili goście wydarzenia, którzy wyjątkowo licznie odwiedzali pawilon degustując m.in. : pstrąga ojcowskiego i podziwiając niezwykłe wnętrza w kwiaty malowane.

Wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa wziął udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Taniec i śpiew wokół wieńca wykonały Kapela Ludowa Sieciechowianie (gmina Wierzchosławice) oraz Zespół Folklorystyczny Gwoździec z gminy Zakliczyn.

Historia dożynek sięga czasów średniowiecznych, ale w szczególny sposób Spałę w 1927 roku uhonorował prezydent Ignacy Mościcki, nadając świętu – poprzez swój patronat – wymiar państwowy. Od 2000 roku (po 62 latach przerwy) dożynki w Puszczy Pilickiej świętowali prezydenci Polski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

W niedzielę przedstawiciele województwa małopolskiego uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kaplicy polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Ceremoniał dożynkowy uświetnił występ zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.

Święto plonów zwieńczyła Gala Muzyki. Na scenie w centrum Spały odbywały się koncerty zespołów: Baciary, Skaner, Bayera i Mr. Sebii.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie/gd

14 i 15 września 2019 roku rozpoczęły się oficjalne obchody święta plonów w Spale w województwie łódzkim pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Województwo Małopolskie również wystawiło się ze swoim stoiskiem, które prezentowało się  pośród innych wyjątkowo okazale, ponieważ zostało wystylizowane na wzór zalipiańskiej chaty. Odwiedzający mogli podziwiać nie tylko niezwykłe wnętrza, ale także wziąć udział w warsztatach malowania zalipiańskich motywów, które prowadziły malarki z powiślańskiego Zalipia. Małopolska podbiła serca gości swoimi smakami, muzyką ludową oraz wyjątkowymi warsztatami sztuki ludowej. Tak w skrócie można opisać udział Województwa Małopolskiego w Dożynkach Prezydenckich. W Spale oprócz pary prezydenckiej obecni byli  również m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski minister rolnictwa, Anna Pieczarka z zarządu województwa oraz Iwona Gibas wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego. Prezydent dziękował rolnikom za „trud ich ciężkiej pracy i służbę dla polskiego społeczeństwa“. - To był trudny rok dla polskiego rolnictwa. Spowodowały to klęski jakie na rolników spadły w tym roku. Lecz zawsze byliście gotowi poświęcać się dla Ojczyzny, a to świadczy o waszej wielkości jako ważnej części naszego społeczeństwa – powiedział m.in. prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. Podczas dwudniowych uroczystości zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych, kiermasze, zabawy dla dzieci i Miasteczko Regionów, w którym mogły zaprezentować się wszystkie województwa. Stoisko Małopolski wyróżniało się na tle innych regionów, co docenili goście wydarzenia, którzy wyjątkowo licznie odwiedzali pawilon degustując m.in. : pstrąga ojcowskiego i podziwiając niezwykłe wnętrza w kwiaty malowane. Wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa wziął udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Taniec i śpiew wokół wieńca wykonały Kapela Ludowa Sieciechowianie (gmina Wierzchosławice) oraz Zespół Folklorystyczny Gwoździec z gminy Zakliczyn. Historia dożynek sięga czasów średniowiecznych, ale w szczególny sposób Spałę w 1927 roku uhonorował prezydent Ignacy Mościcki, nadając świętu – poprzez swój patronat – wymiar państwowy. Od 2000 roku (po 62 latach przerwy) dożynki w Puszczy Pilickiej świętowali prezydenci Polski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. W niedzielę przedstawiciele województwa małopolskiego uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kaplicy polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Ceremoniał dożynkowy uświetnił występ zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”. Święto plonów zwieńczyła Gala Muzyki. Na scenie w centrum Spały odbywały się koncerty zespołów: Baciary, Skaner, Bayera i Mr. Sebii. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie/gd