"Dobra przyszłość"
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej informuje, iż w związku z przystąpieniem do realizacji projektu „Dobra przyszłość" - rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej - projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu państwa w dniach od 15 września 2008r do 17 września 2008r. uczestnicy projektu – rodzice osób niepełnosprawnych wzięli udział wraz ze swoimi podopiecznymi w zorganizowanym na terenie ośrodka rehabilitacyjno – opiekuńczego w Jadownikach Mokrych zespole ćwiczeń usprawniających psychoruchowo.
Uczestnicy projektu w trakcie trwającego trzy dni zespołu ćwiczeń mieli zapewnione zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie oraz kompleksową rehabilitację w tym:
a) zabiegi z zakresu fizykoterapii
b) zabiegi z zakresu kinezyterapii
c) hipoterapię
d) dogoterapię
e) terapię zajęciową
f) konsultacje psychologiczne i logopedyczne
g) grupową rehabilitację społeczną.
Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych uczestnicy projektu wzięli udział w zorganizowanym przez Ośrodek ognisku.
Celem głównym uczestnictwa w zespole ćwiczeń była ogólna poprawa lub podtrzymanie sprawności fizycznej i psychicznej uczestników projektu i ich podopiecznych. Natomiast celami szczegółowymi było:
a) nawiązanie przez uczestników projektu nowych kontaktów społecznych,
b) wszechstronna edukacja uczestników projektu z zakresu pomocy dziecku niepełnosprawnemu
c) zapoznanie z zasadami prawidłowej zabawy
d) nauczenie współdziałania w grupie
e) poradnictwo socjalne
f) wyzwolenie inicjatyw czynnego wypoczynku
g) wyrobienie zaradności osobistej i umiejętności samoobsługi przez
Zaplanowany program oparty był na znajomości sposobów leczenia określonych dysfunkcji organizmu oraz możliwościach kontynuowania tego programu w środowisku zamieszkania podopiecznego uczestnika projektu. Wiadomo bowiem, iż od leczenia rehabilitacyjnego, przez przystosowanie do życia w środowisku, aż do stanowiska pracy, zależy usprawnienie osoby poszkodowanej oraz akceptacja przez nią niepełnej sprawności. W projekcie „Dobra przyszłość" przewidziano to, iż osiągnięcia w działaniach rehabilitacyjnych są uzależnione od licznych uwarunkowań wewnętrznych (chorego) i zewnętrznych (środowisko) i nie można ich ujmować w proste schematy. Każda sytuacja zdrowotna i socjalna chorego, związana z procesem chorobowym lub po przebytym urazie, może się rozwijać inaczej, w związku z czym zastosowano w trakcie zespołu ćwiczeń odpowiednie metody rehabilitacji, które mają różne końcowe wyniki usprawnienia. Działania rehabilitacyjne skracają okres leczenia, poprawiają jego wyniki oraz łagodzą inwalidztwo, zwiększając możliwości powrotu do społeczeństwa.
Zastosowany w stosunku do uczestników projektu „Dobra przyszłość" zespół ćwiczeń usprawniających psychoruchowo oznacza formę aktywnej rehabilitacji, w której połączono elementy wypoczynku, jednak mającej na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych będących podopiecznymi uczestników projektu. Ośrodek rehabilitacyjno – wypoczynkowy w Jadownikach Mokrych wszyscy uczestnicy projektu opuścili bardzo usatysfakcjonowani i pełni zapału do dalszego uczestnictwa w działaniach przewidzianych przez realizatorów projektu „Dobra przyszłość" - rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.
Również w związku z przystąpieniem przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dabrowie Tarnowskiej do realizacji projektu „Dobra przyszłość" w dniu 25 września 2008r. rozpoczął się cykl spotkań indywidualnych uczestników projektu ze specjalistą z zakresu neurologopedii. Dla każdego z piętnastu uczestników przewidziano cykl czterech godzin spotkań, które mają na celu w pracę logopedyczną z dzieckiem z deficytami i zaburzeniami rozwojowymi. Ponadto celem programu jest umożliwienie dziecku, w miarę jego możliwości, zdobycia umiejętności porozumiewania się z otoczeniem. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez:
a) rozwijanie potrzeby kontaktu z innymi ludźmi;
b) kreowanie pozytywnego myślenia;
c) usprawnienie układu oddechowego;
d) ćwiczenie koncentracji uwagi;
e) kształcenie słuchu- aparatu odbiorczego;
f) kształtowanie umiejętności percepcyjnych: wzrokowych, słuchowych, czuciowych;
g) aktywizowanie dziecka podczas zabaw;
h) wyrabianie umiejętności komunikowania własnych potrzeb;
i) wzbogacanie zasobu słownictwa;
j) stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka;
k) wyrobienie umiejętności budowania sygnałów służących porozumiewaniu się.
Wśród metod, które pomogą w realizacji wyznaczonego celu, stosowanych przez neurologopedę, można wyróżnić: wspierające rozwój dziecka, stymulujące, aktywizujące, korygujące, usprawniające.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5