Doradcy ruszyli w teren
Wczoraj w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie doradców, którzy rozpoczynają realizację praktycznej części Programu "Pierwsza Dopłata Bezpośrednia", z marszałkiem województwa małopolskiego Januszem Sepiołem, posłem Aleksandrem Gradem oraz przedstawicielami instytucji wspomagających realizację programu: "Caritas" Diecezji Tarnowskiej, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Małopolskiej Izby Rolniczej, Wojewódzkiego i Powiatowych Urzedów Pracy.
Od marca 280 doradców będzie odwiedzać rolników z powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego w ich gospodarstwach, po to, by pomóc im w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Uczestnicy programu przeszli już szkolenia teoretyczne, a wczorajsze spotkanie było inauguracją części praktycznej "Pierwszej Dopłaty Bezpośredniej".
Jako doradcy zatrudnieni zostali przede wszystkim bezrobotni ze wsi i małych miasteczek oraz rolnicy mający niewielkie gospodarstwa i osoby o niskich dochodach. Warunkiem było min. wykształcenie średnie. Ideą programu jest, by każdy z doradców odwiedził w ciągu dwóch miesięcy 60 rolników, którym pomoże przygotować dokumenty wymagane przy staraniu się o fundusze unijne w ramach pierwszej dopłaty. "Propozycja skierowana jest do tych ludzi, którym obowiązki nie pozwalają uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez ARiMR czy ODR oraz do osób, które w nowej sytuacji nie potrafią się odnaleźć" - podkreślał poseł Aleksander Grad, przewodniczący rady patronackiej programu.
Zdaniem starostów, wójtów i sołtysów z powiatów objętych programem, taka forma pomocy rolnikom jest bardzo dobrą inicjatywą. "Na razie nie ma nikogo, kto zająłby się bezpośrednią pomocą dla rolników. Idea jest o tyle cenna, że ci ludzie będą chodzić po tej samej ziemi, dotrą bezpośrednio do rolników i gospodarstw. Jest to bardzo potrzebne. Wiem, że rolnicy uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez zajmujące się tym instytucje i interesują się sprawami unijnymi, ale czas na to, by konkretnie się wszystkiego dowiedzieć, jest zbyt krótki" - podkreślał wójt Olesna, Witold Morawiec. (BAJA)
Źródło: Dziennik Polski
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5