Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dyżur posła na Powiślu

Dyżur posła na Powiślu

Dyżur posła na Powiślu

5 lipca Poseł Aleksander Grad pełnił dyżur poselski w Powiecie Dąbrowskim. Spotkał się m.in. ze starosta dąbrowskim Krzysztofem Kaczmarskim. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz sołtysi Jan Sojka z Nieczajnej Górnej i Zdzisław Pyzik z Sutkowa. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. sprawy związane z melioracją i utylizacją odpadów komunalnych.

Starosta poinformował Aleksandra Grada o koncepcji budowy Zakładu Mineralizacji Odpadów Komunalnych. Projekt został wypracowany podczas warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego i ma pełna akceptację środowisk lokalnych. Poseł w pełni poparł inicjatywę. Zasugerował aby zlokalizować podobne projekty w Polsce i poznać szczegółowo realia ich wdrażania oraz stanowisko lokalnych społeczności do tego typu przedsięwzięć. Podkreślił również, że taki pomysł jest ogromną szansą dla powiatu i gmin i może zostać znacząco dofinansowany ze źródeł zewnętrznych.

Dyskutowano również o aktualnej sytuacji szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Zastanawiano się nad możliwościami pomocy dla tej niezwykle ważnej dla mieszkańców instytucji. Sytuację dodatkowo skomplikowało nie udzielenie przez gminę Dąbrowa Tarnowska poręczenia, co na dzień dzisiejszy skutkuje załamaniem się całej konstrukcji wsparcia finansowego dla szpitala. Starosta podkreślił fakt, że odmowa poręczenia nastąpiła w najmniej oczekiwanym momencie. Kilkumiesięczne rozmowy prowadzone w tym temacie nie wskazywały na wstrzymanie poręczenia przez gminę. Decyzja zapadła na ostatniej sesji rady gminy, pogłębiając w ten sposób katastrofalna sytuację szpitala.

W odpowiedzi na pytania sołtysów w kwestii wsparcia wiejskich inicjatyw i inwestycji poseł poinformował o programie LEADER +, który wspiera bezpośrednio małe wspólnoty a jego beneficjentem mogą być np. Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich czy OSP. Obiecał również, że jako wiceprzewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej postara się pomóc mieszkańcom w tym zakresie i będzie przekazywał bieżące informacje związane z tematyką wsparcia unijnego.

Sołtysi podziękowali Aleksandrowi Gradowi za jego inicjatywę jaką był projekt „Pierwsza Dopłata Bezpośrednia". Podkreślili dużą skuteczność programu, który wymiernie wspomógł rolników w zakresie wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe. Wyrazili również potrzebę kontynuowania drugiego filaru programu, którego celem byłoby wsparcie środowisk wiejskich w staraniach o przyznanie rent strukturalnych czy ubiegania się o środki pomocowe z funduszy strukturalnych.
Uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę kontynuowanie tego typu rozmów.(bp)

5 lipca Poseł Aleksander Grad pełnił dyżur poselski w Powiecie Dąbrowskim. Spotkał się m.in. ze starosta dąbrowskim Krzysztofem Kaczmarskim. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kita oraz sołtysi Jan Sojka z Nieczajnej Górnej i Zdzisław Pyzik z Sutkowa. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. sprawy związane z melioracją i utylizacją odpadów komunalnych. Starosta poinformował Aleksandra Grada o koncepcji budowy Zakładu Mineralizacji Odpadów Komunalnych. Projekt został wypracowany podczas warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego i ma pełna akceptację środowisk lokalnych. Poseł w pełni poparł inicjatywę. Zasugerował aby zlokalizować podobne projekty w Polsce i poznać szczegółowo realia ich wdrażania oraz stanowisko lokalnych społeczności do tego typu przedsięwzięć. Podkreślił również, że taki pomysł jest ogromną szansą dla powiatu i gmin i może zostać znacząco dofinansowany ze źródeł zewnętrznych. Dyskutowano również o aktualnej sytuacji szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Zastanawiano się nad możliwościami pomocy dla tej niezwykle ważnej dla mieszkańców instytucji. Sytuację dodatkowo skomplikowało nie udzielenie przez gminę Dąbrowa Tarnowska poręczenia, co na dzień dzisiejszy skutkuje załamaniem się całej konstrukcji wsparcia finansowego dla szpitala. Starosta podkreślił fakt, że odmowa poręczenia nastąpiła w najmniej oczekiwanym momencie. Kilkumiesięczne rozmowy prowadzone w tym temacie nie wskazywały na wstrzymanie poręczenia przez gminę. Decyzja zapadła na ostatniej sesji rady gminy, pogłębiając w ten sposób katastrofalna sytuację szpitala. W odpowiedzi na pytania sołtysów w kwestii wsparcia wiejskich inicjatyw i inwestycji poseł poinformował o programie LEADER +, który wspiera bezpośrednio małe wspólnoty a jego beneficjentem mogą być np. Rady Sołeckie, Koła Gospodyń Wiejskich czy OSP. Obiecał również, że jako wiceprzewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej postara się pomóc mieszkańcom w tym zakresie i będzie przekazywał bieżące informacje związane z tematyką wsparcia unijnego. Sołtysi podziękowali Aleksandrowi Gradowi za jego inicjatywę jaką był projekt „Pierwsza Dopłata Bezpośrednia". Podkreślili dużą skuteczność programu, który wymiernie wspomógł rolników w zakresie wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe. Wyrazili również potrzebę kontynuowania drugiego filaru programu, którego celem byłoby wsparcie środowisk wiejskich w staraniach o przyznanie rent strukturalnych czy ubiegania się o środki pomocowe z funduszy strukturalnych.Uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę kontynuowanie tego typu rozmów.(bp)