1. Dziś święto Strażaków

W imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego
składamy serdeczne życzenia
z okazji Dnia Strażaka.
Święto to jest wyjątkową okazją by podziękować
za Waszą wzorową postawę w pełnieniu służby
i poświęcenie na rzecz ochrony życia
i mienia mieszkańców Powiśla, pielęgnowanie strażackich tradycji
oraz uczestnictwo we wszystkich
ważnych dla naszej społeczności lokalnej
uroczystościach patriotycznych i wszelkich inicjatywach.

Niech trud, który podejmujecie
będzie zawsze źródłem osobistej satysfakcji
i uznania, a Wasz patron Święty Florian,
pomaga Wam w służbie i strzeże podczas
wypełnienia strażackiej powinności.

Krzysztof Bryk
Wicestarosta Dąbrowski

Marta Chrabąszcz
Przewodnicząca Rady
Powiatu Dąbrowskiego
Lesław Wieczorek
Starosta Dąbrowski

4 maja obchodzimy dzień świętego Floriana, który stał się orędownikiem wszystkich strażaków, po tym jak w 1528 roku wybuchł pożar na krakowskim Kleparzu i ogień zajął wtedy wszystkie okoliczne zabudowania. Ocalał wówczas kościół, w którym znajdowały się relikwie świętego Floriana. Dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją do wyrażenia ogromnej wdzięczności strażakom zawodowym z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz ochotnikom za ich poświęcenie i dbanie o nasze bezpieczeństwo bez względu na porę dnia i nocy. Na każde zawycie syreny są gotowi nieść pomoc potrzebującym narażając niejednokrotnie swoje zdrowie a nawet życie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka Samorząd Powiatu Dąbrowskiego kieruje do wszystkich strażaków zawodowych oraz druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych najserdeczniejsze życzenia, gratulacje i słowa podziękowania za codzienne realizowanie zadań oraz za stałe wzbogacanie dorobku pożarniczego:   W imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego składamy serdeczne życzenia z okazji Dnia Strażaka. Święto to jest wyjątkową okazją by podziękować za Waszą wzorową postawę w pełnieniu służby i poświęcenie na rzecz ochrony życia i mienia mieszkańców Powiśla, pielęgnowanie strażackich tradycji oraz uczestnictwo we wszystkich ważnych dla naszej społeczności lokalnej uroczystościach patriotycznych i wszelkich inicjatywach. Niech trud, który podejmujecie będzie zawsze źródłem osobistej satysfakcji i uznania, a Wasz patron Święty Florian, pomaga Wam w służbie i strzeże podczas wypełnienia strażackiej powinności. Krzysztof Bryk Wicestarosta Dąbrowski Marta ChrabąszczPrzewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Lesław WieczorekStarosta Dąbrowski     W powiecie dąbrowskim pod sztandarami świętego Floriana działa ponad 50 jednostek OSP. Pierwsze jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie dąbrowskim zaczęły powstawać ponad 140 lat temu. Najwcześniej powstawały straże pożarne w największych miejscowościach, a następnie na ich przykładzie w gminach i wsiach. Obecnie to duża organizacja społeczna skupiająca w swych szeregach blisko 2200 druhen i druhów. Druhowie ochotnicy byli i są zawsze tam, gdzie w niebezpieczeństwie znajduje się ludzkie życie i dobytek. W swojej misji nigdy nie ograniczali się wyłącznie do działań ratowniczych. Angażowali się również w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny naszej „Małej Ojczyzny”. W sposób szczególny dbali o patriotyzm i religię. To właśnie na nich mogli liczyć mieszkańcy miast i wiosek, gdy trzeba było budować szkołę, drogę, kościół czy wodociąg, organizować życie kulturalne i pomagać najmłodszym. Tych aspektów lokalnej pozytywistycznej pracy strażaków ochotników jest bardzo dużo. W powiecie dąbrowskim zorganizowano również Kompanię Honorową Strażaków Powiatu Dąbrowskiego, którą tworzą druhowie OSP i strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Brać strażacka czynnie uczestniczy w uroczystościach państwowych, powiatowych, gminnych i kościelnych. Pełni tradycyjne Warty Honorowe w kościołach przy Grobach Pańskich, dzierżąc w ręku halabardę. Druhowie pielęgnują także tradycje Ochotniczych Straży Pożarnych oraz kult swojego patrona Świętego Floriana, którego, figury i obrazy, można spotkać w krajobrazie naszego powiatu.