1. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

To też wyjątkowa okazja, aby podjąć decyzję o dołączeniu do grona krwiodawców!

Corocznie 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Data nie jest przypadkowa, gdyż 14 czerwca 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który odkrył grupy krwi (w 1901 r.), za co otrzymał w 1930 roku nagrodę Nobla. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim Honorowym Dawcom Krwi, którzy regularnie, z dobroci serca ofiarują swoją krew, by nieść pomoc wymagającym leczenia krwią i jej składnikami. Przypomina również główny cel do jakiego dążą służby krwi na całym świecie, czyli zapewnienie bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych oraz osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi. To też wyjątkowa okazja, aby podjąć decyzję o dołączeniu do grona krwiodawców! W tym roku obchodzimy 20. rocznicę ustanowienia przez WHO tego wyjątkowego święta. Globalna kampania nosi hasło: „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!”. Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują pomocy. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Są wśród nich między innymi osoby: z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, po przeszczepach, w trakcie zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, po wypadkach, oparzeniach i urazach oraz osoby u których występują braki krwi i jej składników, a także zaburzenia krzepnięcia. Każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien rozważyć oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew może być potrzebna. Szczegółowe informacje na temat tego kto i gdzie może oddać krew, jakie przywileje przysługują dawcom krwi dostępne są na stronie https://krwiodawcy.org/ . Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie https://rckik.krakow.pl/ znajdują się informację na temat aktualnych zapasów krwi w regionie.