Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 23 kwietnia. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W dniu dzisiejszym obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspiera rozwój czytelnictwa między innymi poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W latach 2016-2020 zakupiono ponad 17 milionów nowości wydawniczych oraz prawie 8 milionów książek do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W projekcie tym uczestniczyły również biblioteki z powiatu dąbrowskiego. Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest również wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych. W latach 2016-2020 w całym kraju zmodernizowano blisko 200 bibliotek.

Ogólnopolska kampania „Mała książka - wielki człowiek” realizowana od 2017 roku przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dzięki której do noworodków i ich rodziców, przedszkolaków oraz pierwszoklasistów trafiło 2 miliony bezpłatnych książek.

W raporcie opublikowanym przez Bibliotekę Narodową o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku odnotowano wzrost poziomu czytelnictwa. Na zadawane pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% pytanych. Jest to najlepszy wynik od sześciu lat.

Sięgnięcie po dobrą książkę i przeniesienie się w jej rzeczywistość to nie tylko rozwijanie wyobraźni, ale także poszerzanie zasobu słownictwa oraz bardzo cenne źródło wiedzy, które pomaga niejednokrotnie w podejmowaniu ważnych decyzji.

W dniu dzisiejszym obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wspiera rozwój czytelnictwa między innymi poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W latach 2016-2020 zakupiono ponad 17 milionów nowości wydawniczych oraz prawie 8 milionów książek do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. W projekcie tym uczestniczyły również biblioteki z powiatu dąbrowskiego. Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest również wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych. W latach 2016-2020 w całym kraju zmodernizowano blisko 200 bibliotek. Ogólnopolska kampania „Mała książka - wielki człowiek” realizowana od 2017 roku przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, dzięki której do noworodków i ich rodziców, przedszkolaków oraz pierwszoklasistów trafiło 2 miliony bezpłatnych książek. W raporcie opublikowanym przez Bibliotekę Narodową o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku odnotowano wzrost poziomu czytelnictwa. Na zadawane pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% pytanych. Jest to najlepszy wynik od sześciu lat. Sięgnięcie po dobrą książkę i przeniesienie się w jej rzeczywistość to nie tylko rozwijanie wyobraźni, ale także poszerzanie zasobu słownictwa oraz bardzo cenne źródło wiedzy, które pomaga niejednokrotnie w podejmowaniu ważnych decyzji. źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich; https://www.gov.pl/web/kulturaisport/42---wzrost-poziomu-czytelnictwa-w-polsce